en alleen in de gedaante van de kandelaars op het altaar spreekt nog neogotische inspiratie. Verwant aan de opvatting van Joseph Cuypers zijn ook de kruis wegstaties in sectieltechniek van Han Bijvoet, die van 1926-1940 uitgevoerd werden en de uitrusting van de H. Sacramentskapel. In deze kapel met haar rijke kapitelen en schalken van verglaas de steen en de tegelvloer is een harmonisch stilistisch samenspel ontstaan met de monumentale expositietroon van Jan Brom, uit gevoerd in verguld brons. Hoofdstukken apart vormen de kapel van de H. Aloysius, waar in 1907 Toorop enkele panelen van verglaasde tegels heeft aan gebracht met voorstellingen uit het leven van de heilige en de kansel en communiebank van Leo en Eloy Brom, werken die van een andere instelling getuigen dan de architect had, maar door hun sterk persoonlijk karakter de architectuur eerder ver rijken dan haar schaden. Het laatste kan helaas in iets mindere mate gezegd worden van de schilderingen en de vensters in de O.L.V. kapel van Dom van der Mey en die van Han Bijvoet, die echter als scheppingen zeker te waarderen zijn. Een latere toevoeging die naar onze mening weer wel verwantschap toont met de architectuur, is het altaar van St. Willibrord in de gelijknamige kapel, dat ontworpen werd door prof. M. Granpré-Molière in 1952. Ook sommi ge inventarisstukken in neogotische trant zoals de bisschoppe lijke troon uit het Utrechts atelier Mengelberg, de basementen en kapitelen van J. P. Maas te Haarlem die ook de houten ka- nunnikenbanken vervaardigde, sluiten goed aan bij de geest van de architectonische conceptie. Het zou dan ook het overwegen waard zijn, om indien uit te amoveren kerken inventarisstukken, die uit de bouwtijd van de St. Bavo dateren verwijderd moeten worden, deze in de Haarlemse kerk te plaatsen. Werden de koepelgewelven van de eerste plattegronden van de St. Bavo (afb. 2) tenslotte toch niet uitgevoerd, Joseph Cuypers zou zich met deze vorm van ruimte-overdekking blijven be zighouden. Want in dezelfde tijd, waarin de bouw van het koor van de St. Bavo plaatsvond, werd hem verzocht om ontwerpen te maken voor een kathedraal te Rangoon in Birma.53 Hij diende 84

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 86