100 De Gasthuispoort aan het Groot Heiligland te Haarlem De gasthuispoort (Groot Heiligland no. 47) is ieder rechtgeaard Haarlemmer welbekend vanwege het reliëf in de fries. Hier ziet men, hoe een zieke in een mand, die op een berrie staat, door twee stevige mannen naar het St. Elisabeth's Gasthuis, aangeduid als een gebouw met zuilen en bogen, gedragen wordt. Een twee tal jammerende vrouwen volgt. Een derde persoon is thans nau welijks meer zichtbaar. Het lijkt een gebaarde man met een punt muts; in de rechter hand heeft hij een staf. Zijn hoofd is boven de schouder van de achterste vrouw te zien. Deze steen draagt het jaartal 1612 (fig. 1). Op de architraaf staat nog een ander jaartal: MDCCLXVII (1767), terwijl op de boog boven de deur de woorden „Gravamen corporale medicamen spirituale" (Het lijden van het lichaam is een geneesmiddel voor de geest) ge lezen worden. Minder bekend dan dit reliëf is het feit, dat deze poort geduren de bijna drie eeuwen (1581-1873) de hoofdingang van het St. Elisabeth's Gasthuis is geweest. Men stelle zich het gasthuis in die tijd voor als een gebouwencomplex, aan vier zijden (Groot Heiligland, Gasthuisvest, Kleine Houtstraat en Minnebroeder- steeg1) door huizen ingesloten. Dit maakt begrijpelijk, waarom er vrijwel geen tekeningen van dit oude gasthuis bekend zijn. Blijkbaar is slechts zelden een tekenaar binnen de gasthuispoort toegelaten. Het St. Elisabeth's Gasthuis heeft niet altijd aan de Gasthuisvest, of, juister, aan het Groot Heiligland gestaan. Voordien was het gevestigd in een gebouwencomplex, dat zich aan de noordkant van het Verwulft van de Grote Houtstraat tot de Koningstraat uitstrekte; dit gasthuis droeg na 1437 de naam van St. Elisabeth of Sinte Lysbetten. Het werd bij de grote stadsbrand in 1576 vol ledig verwoest. Nadat in 1577 alle geestelijke goederen aan de steden waren toegewezen, werd het minderbroederklooster door de stedelijke regering aan de gasthuismeesteren regenten van het gasthuis) afgestaan. Het minderbroederklooster was begrensd door dezelfde straten, die wij boven als grenzen van het St. Eli-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 102