105 uit 1612 geplaatst is. Denken wij deze steen met zijn dekplaat weg, dan blijft een minder topzware poort over. Thans enige onderdelen van deze poort. Het reliëf met het zie kentransport is uit 1612. Hier is niet aan te twijfelen. Niet alleen vanwege het jaartal, maar ook, omdat deze steen een typisch produkt van zijn tijd is. De meeste van dergelijke grote gevel stenen met een anecdotische voorstelling zijn uit het eerste kwart van de 17e eeuw en niet eerder. Men denke in Haarlem slechts aan die van het Barbara gasthuis (Jansstraat 54) uit 1624, die van de verloren zoon (Warmoesstraat 4) uit 1605 en die van In de toelast (Jansstraat 64) uit 1609. Dr. E. Neurdenberg is van oordeel, dat ons reliëf van de gasthuispoort uit 1612 aansluit bij de Amsterdamse gevelstenen van Hendrick de Keyser (1565- 1621) en zijn school9. Langendijk heeft vanwege deze steen gemeend, dat poort en steen uit het oude afgebrande gasthuis aan het Verwulft afkomstig waren. Nu er echter moeilijk aan getwijfeld kan worden, dat de steen uit 1612 is, vervalt zijn hele argumentatie over de herkomst van de steen en dan ook van de poort. Hij heeft wel aardig bedacht, dat het jaartal 1612 in een veel oudere steen zou zijn gehakt, maar dit steunt nergens op. Over zijn argument, dat het reliëf zo weinig kunstzinnig is, zul len wij maar zwijgen. Men lette eens op, hoe voortreffelijk de dragers gehakt zijn. Waar Langendijk derhalve geen enkel steek houdend argument aanvoert, dat reliëf of poort uit het oude gasthuis afkomstig zouden zijn, behoeven wij aan deze opvatting verder geen aandacht te schenken. Wat verder in figuur 2 opvalt, is een rechthoekig kozijn in een lichte kleur onder de boog. Mogelijk was de poort te ruim en heeft men, wanneer dan ook, de ingang verkleind door er dit kozijn in te metselen. Tenslotte de pilaren. Volgens Langendijk hadden deze blauw arduinen pilaren een wit marmeren voetstuk en kroon. Er is mij echter geen buitenpoort in Nederland bekend, die geheel of ge deeltelijk uit wit marmer zou bestaan. Marmer is voor ons kli maat een te zacht materiaal. Is het dan een oude binnenpoort van elders geweest? Zou deze poort misschien omstreeks 1580 uit bouwstukken van het toen grotendeels afgebroken minder-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 107