106 broedersklooster zijn samengesteld? De opbouw van de pilaren en het pasklaar maken van de doorgang in de poort door een kozijn zouden hierdoor begrijpelijk worden. De bouw van het gasthuis zal zeker in de jaren na het beleg (1573) en de grote brand (1576) niet uit een ruime beurs hebben plaats gevonden; het is denkbaar, dat men bouwstukken van het afgebroken kloos ter toegepast heeft. Eerst in 1612, toen de tijden beter werden, is men tot de plaatsing van het reliëf over gegaan. De afbeelding van Overveen (1754) (fig. 2) en de beschrijving van Langendijk geven ons dus een inzicht in de opbouw van de oude poort. Zij roepen echter ook vragen op, die ik niet kan be antwoorden. In het bijzonder blijft de betekenis van het jaartal 1509 duister. Was het archief van het minderbroedersklooster bewaard gebleven, dan was misschien iets naders over dit jaar te vinden geweest. In het archief van het St. Elisabeth's Gasthuis is noch over deze poort, noch over het reliëf iets te vinden. He laas ontbreken de kasboeken van 1608—1616, de jaren, waarin de steen (1612) is geplaatst. De mening van A. W. Weissman 10, dat deze poort door Lieven de Key zou zijn gebouwd, mist iedere grond. Uit niets blijkt, dat De Key de architect van de poort of de maker van het reliëf is geweest. Weissman vermeldt geen en kele bron, waarop zijn mening gebaseerd is: het is ook niet duidelijk of een afbeelding van de poort hem bekend was. Nieu- wenhuizen11 en De Boer 12 maken van de poort geen melding. Uit deze poort is de tegenwoordige ontstaan. Hiertoe was echter een belangrijke verbouwing noodzakelijk. 1767 is het tweede jaartal, dat men op de poort vindt. Het staat onder de fries op de architraaf geschilderd. In het kasboek van regenten 13 komt de volgende post voor: 23 Nov. 1767. Aan Willem den Hengst voor de steene voor poort van dit godshuis, volgens bestek geleverd en nu betaald op quit. F. 378, 2 st. Dezelfde post komt ook voor in het memoriaalboek van 23 Oct. 1767. Het bestek ontbreekt helaas in het gasthuis-archief. Het komt mij voor, dat deze post slaat op een verbouwing van de poort in 1767. Door vergelijking van de schildering van L. Overveen uit 1754, dus kort vóór 1767, met de fraaie tekening

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 108