9 Jaarverslag 1973 Haarlem heeft in het jaar 1973 in het teken gestaan van het beleg onzer stad vierhonderd jaar geleden. Van 19 april tot en met 17 juni werd in de Vleeshal, Vishal en de Hoofdwacht een tentoon stelling aan deze herdenking gewijd, onder de titel: „Men sagh Haerlem bestormen Voor de opening van deze tentoonstelling werd op donderdag avond 19 april - de dag waarop vierhonderd jaar geleden de Schans Rustenburg stormenderhand werd veroverd - een bijeen komt gehouden in het koor van de Grote of St. Bavokerk. De redevoeringen, welke bij die gelegenheid werden uitgesproken, zijn in dit jaarboek opgenomen (blz. 79 e.v.). Gelukkig dat de herinnering aan deze bijzonder interessante en fraaie tentoonstelling, waarbij de omgeving van de Grote Markt betrokken was door de goed gekozen verdeling van het geëxpo seerde over drie cultuurhistorische, aan het centrale plein van onze stad gelegen gebouwen, is vastgelegd in een uitgebreide catalogus. Deze catalogus, door Schuyt Co C.V. uitgegeven in opdracht van de commissie voor de Herdenking en de Tentoon stelling, met financiële steun van het Anjerfonds Noord-Holland en van onze vereniging, bevat niet alleen een lijst van getoonde voorwerpen en een groot aantal fraaie foto's, doch ook enige belangwekkende artikelen. Daar de catalogus inmiddels is uitver kocht, worden deze artikelen hieronder opgenoemd: „Beleg van Haarlem" door mr. dr. L. de Gou, burgemeester van Haarlem; „Het Haarlem van de 16de eeuw" door drs. J. J. Temminck, gemeentearchivaris van Haarlem; „De zestiende eeuw en Noord-Holland" door dr. W. M. Zappey, wetenschappelijk medewerker bij de Economische Faculteit van de Universiteit van Amsterdam; „Beeldvorming en realiteit. Geschiedenis en achtergronden van de Nederlandse opstand tegen Filips II" door drs. S. Groen veld, docent aan het Instituut voor lerarenopleiding van de Vrije Universiteit te Amsterdam;

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 11