10 „Het beleg van maand tot maand" samengesteld door H. A. Treu, majoor der infanterie b.d.; „Kenau" door mej. dr. Gerda H. Kurtz, oud-gemeentearchivaris van Haarlem; „De invloed en de gevolgen van het Beleg van Haarlem op Noord-Holland in 1573" door drs. N. M. Japikse, oud-ge- meentearchivaris van Haarlem; „Losse aantekeningen bij het beleg van Haarlem 1572/73" door L. J. Spanjaerdt Speekman, generaal-majoor der genie b.d. Eveneens ter gelegenheid van de herdenking van het Beleg van Haarlem werd voor onze vereniging door Schuyt Co uitge geven het „Memoriaelbouck van Willem Jansz. Verwer". Dit Dagboek van de gebeurtenissen te Haarlem van 1572-1581 werd van aantekeningen, noten en index voorzien door drs. J. J. Tem- minck, archivaris der gemeente Haarlem, die daarbij uitging van een in 1939 door mej. dr. G. H. Kurtz vervaardigd afschrift, dat aan de hand van het manuscript gecontroleerd en gecorrigeerd werd. De auteur, Mr. Willem Jansz. Verwer (±1533-±1595), die in Leuven rechten gestudeerd had en afkomstig was uit een voor aanstaand Haarlems geslacht, heeft in het maatschappelijk leven van onze stad in zijn tijd een belangrijke plaats ingenomen. De thans verschenen uitgave van zijn „Memoriaelbouck", waartoe in 1939 reeds pogingen werden gedaan, is mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van het dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk-fonds, beheerd door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land; van de Stichting Gemeentelijk Cultuurfonds, opgericht door de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten; en van de Vereeniging „Haerlem". Een aantal aan deze uitgave toegevoeg de illustraties geeft een beeld van de militaire verrichtingen tijdens het beleg en van de zorgelijke omstandigheden, waarin de burgerij gedurende die tijd en daarna verkeerde. Op 10 april werd het eerste exemplaar van het „Memoriael bouck" ten stadhuize aan de burgemeester van Haarlem aange boden. Verder heeft de Commissie Herdenking Beleg van Haarlem met de deskundige hulp van de Stichting Centraal Bureau voor Ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 12