123 volg van de sluiting van het Seminarie 's-Heerenberg in 1842. Weldra werd besloten om aan het Warmondse complex twee zijvleugels en een grote kapel toe te voegen 41. De eerste steen hiervoor werd reeds op 8 juni 1843 door Baron C. L. van Wij- kerslooth gelegd. De door de Leidse architect Th. Molkenboer ontworpen nieuwe kapel kreeg een geheel ander karakter dan de vorige. Terwijl het gebouw aan de buitenzijde in de zogenaamde Waterstaatsstijl werd opgetrokken, was de inwendige versiering gebaseerd op de in die tijd zo populaire gotiek 42. In deze ruimte is kort na de voltooiing ervan een omvangrijk neogotisch altaar geplaatst, dat door de beeldhouwer Louis Veneman uit 's-Hertogenbosch ver vaardigd is; hieraan werd in 1932 een verguld tabernakel van Brom toegevoegd. Aan de kapel zelf zijn in de loop der jaren nog enkele wijzigingen aangebracht43. Niet alleen het gebouw, waarin het Seminarie Warmond was ondergebracht, maar ook het bezit aan kerkzilver en paramenten nam sedert het begin van de vorige eeuw nog aanmerkelijk in omvang toe. De uitbreiding van deze collectie kunstvoorwerpen hangt voor een belangrijk deel nauw samen met de levensge schiedenis van Baron C. L. van Wijkerslooth. Monseigneur Van Wijkerslooth Cornelius Lodovicus baron Van Wijkerslooth, heer van Schalk wijk en Weerdesteyn 44 is op 25 mei 1786 te Haarlem geboren als zoon van Hendrik Jacob van Wyckerslooth (1752-1808) en Anna Maria Catharina Ram van Schalkwijk (1760-1828) 45. Nadat hij op een kostschool in Borgh zijn basisonderwijs had genoten en zich vervolgens aan de Brusselse universiteit geduren de korte tijd in de juridische wetenschap verdiept had, werd hij op 1 oktober 1806 als student in de theologie aan het Warmonds Seminarie ingeschreven 4G, alwaar hij voortdurend opmerkelijke studieprestaties leverde. Reeds op 1 oktober 1811 kreeg de jonge Van Wijkerslooth, die kort daarvoor tot priester was gewijd, een aanstelling als assistens professorum, waarna hij in 1816 een hoogleraarspost verwierf. Het is voornamelijk aan de bemiddeling van Van Wijkerslooth

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 125