18 dige restauratie nodig bleek. Het gebouw kreeg toen de huidige vorm, namelijk één middenschip gedekt door één houten tonge welf rustend aan beide zijden op moerbalken, welke op pilaren liggen langs smallere zijbeuken. De preekstoel werd naar de westkant verplaatst. In 1779 werd de eerste dienst in de aldus gerestaureerde en verbouwde kerk gehouden. Tijdens de werk zaamheden mocht tijdelijk dienst gehouden worden in de Bake- nesserkerk. In de negentiende eeuw werd veel verknoeid, o.a. werden vier koperen kronen verkocht. In 1895 werd vóór de voorgevel een neo-gotische gevel met toren geplaatst. Dit geschenk zou men nu wel liever kwijt willen. In 1948 werden naar de oude tekeningen verbeteringen aange bracht. In 1876 kwam gas-, later elektrische verlichting en werd het orgel vernieuwd. In de laatste jaren werd onder leiding van J. Brouwer architect B.N.A. aan nieuwe verbeteringen begonnen met het resultaat dat de muren waren gerestaureerd, behalve de zu:dmuur aan de zijde van het Frans Loenenhofje, welke nu aan de beurt is. In de noordwand werden nieuwe ramen aangebracht en het interieur is keurig gerestaureerd. In de pauze werd de consistoriekamer bezichtigd. Deze werd in de jaren 1908-1910 verbeterd en uitgebreid door architect J. Loudon. Er werd een schoorsteenmantel uit de voormalige pas torie „Het Ooievaarsnest" in overgebracht. Het interieur van deze kamer, uitgevoerd in een enigszins klassicistisch aandoende Jugendstil, is bezichtiging alleszins waard. Tenslotte hield de heer A. Cramer aan de hand van zeer mooie kleurendia's een boeiende causerie over het door zijn firma uit gevoerde schilderwerk aan de gerestaureerde Bakenessertoren. Daar het niet ontgaan kon worden dat bij de restauratie van het natuursteenwerk nieuwe stukken van afwijkende kleur toegepast moesten worden, werd alle natuursteen met silicaatverf in bij passende lichte kleur behandeld. Hiermede wordt tevens een uit stekende bescherming tegen verwering verkregen. Ook de behan deling van verschillende onderdelen, o.m. verguldwerk, werd ge toond en toegelicht. Na sluiting van de geslaagde bijeenkomst was er gelegenheid om

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 20