19 het aangrenzende Frans Loenenhofje te bezoeken en de lantaarn te bezichtigen welke daar onlangs is aangebracht. Over die lan taarn volgt nadere mededeling onder het hoofd Restauratie fonds. In het verslagjaar vergaderde ons bestuur zesmaal in de Hoofd wacht, Overigens was de zetel van onze vereniging ook voor an dere bijeenkomsten geregeld in gebruik. Lezingen en excursies 23 januari Georganiseerd op initiatief van en in samenwerking met de Afdeling Kennemerland van de Archeologische Werkge meenschap voor Nederland, werd een lezing gehouden door de heer drs. J. van Venetiën, met als onderwerp: „Een beschouwing over de sociaal-economische toestand in Midden-Kennemerland van de veertiende tot de zestiende eeuw". Aan de hand van een groot aantal dia's gaf spreker een beeld van de levensomstandigheden in dit gebied in de genoemde periode. De kasteeladel begon toen reeds in verval te geraken door de zich veranderende sociaal-economische omstandigheden. Door de onderhorigen de gelegenheid te geven zich vrij te kopen, kon den de adellijke heren tijdelijk hun financiële hulpbronnen nog wat aanvullen. De meest ondernemenden en begaafdsten onder hen trokken naar de stad om een nieuw bestaan op te bouwen. Sommigen huwden met rijke burgerdochters. Ook de kloosters begonnen te verdwijnen. De boerenstand heeft steeds het ergst van ongunst en onrust der tijden te lijden gehad. Er deden zich vaak hongersnoden voor welke aanleiding gaven tot opstootjes. Een grote moeilijkheid voor de historicus is dat er zo weinig betrouwbare gegevens van het betrokken gebied en uit de behandelde periode beschikbaar zijn. Zo werd op een gegeven moment het oud-archief van Beverwijk als oud papier verkocht, waarvan slechts een klein deel door ingrijpen van een rijksarchivaris nog kon worden opgespoord en gered. Voor het aanschouwelijk maken van verschillende aspecten van het socia le leven uit die tijd, als beroepen, gebruiken, feesten e.d. werd door spreker ook gebruik gemaakt van afbeeldingen uit nabij het besproken gebied gelegen Hollandse landstreken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 21