221 De loods van Houthandel Peltenburg en Zonen B. V. uit Haarlem Overgenomen uit Bijdragen en Mededelingen van het Rijksmuseum voor Volkskunde „Het Nederlands Openluchtmuseum" - 1973, nr. 1. In het voorjaar van 1971 bood de Directie van Houthandel Pel tenburg en Zonen B.V. te Haarlem het Nederlands Openlucht museum een loods aan, die in uitstekende staat bleek te verkeren (afb. 1). Daar deze loods sinds lange tijd buiten gebruik was en voor het bedrijf niet meer op een gunstige plaats lag, besloot de firma aan vankelijk het gebouw maar te slopen. Gelukkig kwam men later op de gedachte de loods aan het Openluchtmuseum ten geschen ke aan te bieden. Omdat het bouwwerk op het museumterrein een dubbele bestem ming zou kunnen krijgen, nl. als opslagruimte voor bouwmate rialen én als bouwkundig interessant object, werd dit aanbod graag aanvaard. Het bedrijf der firma Peltenburg was aanvankelijk een scheeps timmerwerf, met de „grote werf" aan het Spaarne en de „kleine werf" aan de Zomervaart. Pas later ging men geheel over op de handel in hout. Tijdens de inleidende gesprekken over de loods bleek, dat de familie Peltenburg een unieke verzameling oude familiepapieren bezat. Deze gingen terug tot 1729 en bevatten talrijke en interessante gegevens. Dit gaf ons aanleiding om elders een aanvullend onderzoek in te stellen. Spoedig bleek dat het Gemeentearchief van Haarlem verschillen de oude stadsplattegronden bezat. Hiervan was een drietal van belang voor het historisch onderzoek naar bedrijf en loods. Op de door Jacob van Deventer omstreeks 1560 getekende plat tegrond bleek het bedrijf nog te ontbreken. Ook op de kaart ver vaardigd door Romeijn de Hooghe in 1688, was het bedrijf niet te vinden. Voor het eerst wordt de „kleine werf" afgebeeld op een kaart van F. de Wit in 1730 (afb. 2). Later zal op deze werf

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 223