224 Volgens een koopakte van 11 november 1803 werd Adriaan de Lange eigenaar van genoemde werf, tevens is vermeld, dat de „geweezen scheepbreekerswerf, thans geapproprieerd is tot Tim mer en Molenmakerswerf". Dit laatste was het gevolg van de slechte economische omstandigheden gedurende de Franse Tijd. Blijkens een akte van 3 July 1820 verkoopt Adriaan de Lange op zijn beurt de werf aan Bruyn van de Vaart. De „grote werf" bezat in de loop der vorige eeuw drie buiten- en drie binnenhellingen alsmede een smederij. Op deze werf werden grote binnenvaartschepen gebouwd. In 1827 werd Hubertus Peltenburg eigenaar van genoemde werf, die wij nu verder buiten beschouwing zullen laten. Deze Hubertus was een telg van een uit Leiden afkomstig ge slacht. Hij kwam daar in 1795 ter wereld. In 1827 ging hij naar Haarlem, werd daar de grondlegger van het bedrijf en stierf al daar in 1858. Belangrijk in verband met onze loods is de „kleine werf", welke gelegen was aan de Zomervaart. Uit een koopakte van 8 februarij 1751, in het bezit van de familie Peltenburg, blijkt dat Floris Visscher, Scheepmaker, de oostelijke buurman is van J. van Ven, die de eigenaar wordt van „Een Huijs en Schuüren, staande ende leggende op de hoek van de Somervaart, die ten Zuijden belent is, ten Noorden de Tapperij van en ten Oosten Floris Visscher scheepmaker." Deze tapperij bestaat nog en draagt nu de naam van „De Gedienstige Boer". Een akte van 23 October 1789 sluit hierop aan en vertelt ons dat wijlen Floris Visscher v.n. zijn kleinkinderen nalaat „Een scheep- makerij met den Erve aan de Zomervaartmet de gereed schappen, zoo verre die daar thans bijgevonden worden". Bruyn van de Vaart, eigenaar van de „grote werf" in 1820, wordt ook de bezitter van de „kleine werf".. Uiteindelijk wordt Hubertus Peltenburg in 1827 eigenaar van de „kleine werf". Zo zijn dan beide werven in één hand en kan de uitbreiding van het bedrijf beginnen. In de loop der jaren worden nog enkele gronden en gebouwen aan het bedrijf toegevoegd. De kaart van 1730 laat de „kleine werf" zien met een schip in aanbouw temidden van balken en planken. Haaks op de Zomer-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 226