228 bracht en op de onderdorpel een houten rol, „mosterdpot" ge naamd, om de balken en planken gemakkelijk naar boven en naar binnen te rollen en omgekeerd. De achtergevel bezit onder en boven twee ramen. De middenpartij van de loods is verhoogd. De verschillende dak- vlakken zijn gedekt met rode holle pannen, hier en daar met wat grauwe ertussendoor. Het dak steekt voor de korte gevels iets uit en bezit fraai uitgezaagde windveren. Aan beide lange zijden is de loods open, zodat er voldoende ventilatie is voor het hout. Deuren, ramen, takelbalk en windveren zijn geteerd, terwijl de begane grond, die voorheen uit zand bestond, nu om praktische redenen betegeld is. De dwarsdoorsnede van de loods ziet er als volgt uit: Het grote constructieve houten element vormen de tien grenen jukken, elk met vijf stijltjes. Hierdoor wordt de ruimte in negen vakken ver deeld. De stijltjes staan op dikke vierkante eiken plaatjes, welke op van gele baksteentjes gemetselde vierkante porren (voetstuk ken) liggen. De eiken plaatjes dienen om vocht te weren en daardoor verrotting tegen te gaan. De lange dwarsbalken van de jukken bestaan uit twee door een schuine haaklas verbonden delen. In de lengterichting van het gebouw zijn de jukken op be paalde afstanden onderling verbonden door gordingen en balken. Achter de middelste dubbele deur is een stijltje weggelaten om het transport van hout en dergelijke niet te belemmeren. Dwars balken en stijltjes zijn geschoord met „krommers" en wel de beide buitenste rijen en de middelste. „Krommers" of kromhou ten zijn L-vormig gegroeide stukken eikehout. Zij werden voor stevigte als spanten voor schepen op de werven toegepast. In dat geval waren ze niet haaks. De in de loods toegepaste „krom mers" moesten dat wel zijn, of werden zonodig bijgedisseld. In deze krommers zijn merkjes gesneden, welke volgens de heer Peltenburg Sr. betrekking hadden op hun afmetingen. Boven de grote jukken zijn in het midden hogere, smallere juk ken geplaatst. Deze zijn zo hoog, dat daardoor de middenpartij van de loods hoger komt te liggen en dus ook de dakvlakken op dit gedeelte. Tussen de hogere en lagere dakvlakken zijn ramen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 230