236 mendaal en Overveen liggen. In de afgesloten laagte - strand vlakte had de zee, evenals dit eerder ten oosten van Haarlem het geval was, in het begin via het IJ nog toegang, maar ook hier trad naderhand veengroei op (vanaf minstens 1700 jaar v. Chr.) (fig. 1, links). Gebleken is, dat hierna wisselingen in de grond waterstand optraden, waardoor in de relatief natte perioden veengroei in de depressies op de duinrug plaatsvond en tevens het veen in de strandvlakte verder tegen de duinrug op kon groeien; in de meer droge perioden waren stuivingen op de duin rug van belang. Dit alles resulteerde in een afvlakking van het reliëf van de bestaande duinen en in een afwisseling van veen- en duinzandlagen aan de flanken van de Haarlemse duinrug en in de depressies op de rug (zie fig. 1, Grote Markt). De belangrijk ste stuivingen vonden voor het begin der jaartelling plaats, al zal na dit tijdstip lokaal nog wel enige stuiving zijn opgetreden. Ter bespreking van de situatie op de Grote Markt zijn op fig. 2 een aantal van de meest kenmerkende opnamen weergegeven (zie voor situatie fig. 3). De waargenomen lagen kunnen in drie groe pen worden samengevat, t.w.: a. een onderste, bestaande uit ongestoord Oud Duinzand met eventueel ingeschakelde veenlaagjes, alles daterend van voor het begin der jaartelling; b. een middelste, bestaande uit door de mens bewerkte of aan gevoerde grond; het gaat hier om geheel of althans groten deels uit de Middeleeuwen daterende lagen; sporen van de oudste stadsvorming zouden hier eventueel in verwacht kun nen worden; c. een tot aan de oppervlakte reikende laag, waarin recent en subrecent gestoord materiaal (o.a. het huidige wegdek) is samengevat; de grens met het onderliggende pakket is zowel in de profielen als in tijd van vorming op veel plaatsen dis cutabel. Deze jongere lagen zullen verder niet worden behan deld. Van de onder a. genoemde afzettingen werden op fig. 1 enkele veenlaagjes langs de noordzijde van de Grote Markt in hun mo gelijke onderlinge samenhang weergegeven. Ze geven aan, dat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 238