259 De kaart van de ban van Heemstede door Symon Meeusz. van Edam (1539)* Inleiding In 1932 publiceerde Fockema Andreae in dit Jaarboek een fraaie korte studie over een kaart van Haarlemmerambacht (Fockema Andreae 1932). Hij veronderstelde dat deze kaart gediend heeft in een geschil tussen de inwoners van Bloemendaal en Heemstede en Willem Bolle, de gaarder der belasting welke Haarlemmerambacht in de lasten van Rijnland moest opbrengen. Op grond van indirecte gegevens stelde Fockema Andreae de vervaardiging van de kaart, waarvan de maker onbekend is, op 1521 of daaromtrent. De kaart zou dan de oudste afbeelding van „groot-Haarlem" geweest zijn. Kort nadien kwam Fockema Andreae op zijn aanvankelijke me ning terug (Fockema Andreae 1933, 267). Zijn nieuwe these was dat de kaart (thans Archief Hhr. Rijnland Leiden, kaartverz. A 323) omstreeks 1566 door de bekende Pieter Sluyter zou zijn gemaakt. In 1566 immers kreeg Pieter Sluyter de opdracht om Haarlem en omgeving - Schalkwijk, Haarlemmerliede, Spaarn- dam, Heemstede enz. - in kaart te brengen. De landmeter deed in dé periode 18 juni tot 26 september plaatselijke opmetingen. Deze werden stuk voor stuk in kaart gebracht. Vervolgens maak te Pieter Sluyter een grote overzichtskaart (13e rekening van Jan van Brouchoven, Arch. Hhr. Rijnland nr. 9590 fol. 243 vo). Wij zullen ons hier niet verdiepen in de vraag of de veronder stelling van Fockema Andreae juist is. Thans vragen wij aan dacht voor een kaart van ongeveer hetzelfde gebied, welke de meeste lezers waarschijnlijk al eens onder ogen hebben gehad. Groesbeek heeft haar namelijk in reproduktie gebruikt als om slag voor zijn onlangs verschenen „Heemstede in de historie De Rijksarchivaris in Noord-Holland wijst er reeds op dat we op deze kaart de oudst bekende afbeelding van het Slot te Heem stede en van het Bernardietenklooster vinden (Groesbeek 1972, 19 en 138).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 261