268 wel voor de kaart zou hebben betaald, de oplossing. In de thesauriersrekening van 1539 vinden we twee posten die ons dank zij hun uitvoerigheid goed inlichten over de (haastige) wijze waarop de kaart tot stand kwam. Gezien de zeldzaamheid van dergelijke gegevens voor de eerste periode van de Hollandse kartografie geven wij de posten in extenso weer: „Den voorn, tresorier heeft noch bij ordonnantie vanden burgemeesteren betailt Aelbrecht Claessoon de somme van twee ponden vier schellingen van XL groten tpont, ter cause van gelijcke somme bij hem verleijt: te weten eerst XVIII schellingen bij hem betailt Simon van Schoten die duer be vel vanden voors. burgemeesteren gereyst is geweest tot Alcmair ende in Waterlant omme te soucken Simon Meeusz. lantmeter van Eedam ende hem te zeggen dat hij haestelic- ken alhier moste comen ende trecken een carte dairbij men zoude mogen demonstreren de distantie, lengde ende brete vanden ban van Heemstede ende de limiten vanden welcken is verboden te tappen etc. Item noch zes schellingen betailt eenen Claes Willemsz. die mitten voorn, lantmeter alomme upte uuyterste canten vanden ban voors. ghinck ende wijsde hem tgescheyt. Verteert inde twee dagen die de selve lant meter vaceerde mit zijn wijsers XIIII schellingen ende noch VI schellingen vanden carte te verwen, compt tsamen ter voors. somme van II pond IIII schellingen die hun desen tresorier weder betailt heeft bijde voors. ordonnantie ende zijne quytantie g.° hier: II pond IIII schellingen." (GA Haarlem, Thes. rek. 1539 fol. XLVII vo). „Simon Meeusz. gezworen lantmeter van Eedamme betailt de somme van acht ponden van XL groten Vlaems tpont die hun bij ordonnantie vanden burgemeesteren toegevon den zijn van dat hij in septembri XXXIX hun duer scriven vanden selven burgemeesteren gevonden heeft binnen deser stede, ende duer huerluyder bevele secretelijk gemeten heeft den ban van Heemstede ende dair af tot deser stede behouf gemaict heeft een charte omme sulcx te mogen kennen de distantie vanden verboden limiten etc. Tselve breder blijc- kende bij zijnen quytantie ende ordonnantie dairup dairom-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 270