26 afgeleid van de Romeinse stenen boogbrug) naast de houten brug een element van bijzondere schoonheid. Te Haarlem zijn de stenen boogbruggen over de Bakenessergracht op zorgvuldige wijze in de historische vorm vernieuwd, hetgeen met dia's werd getoond. Het is erg jammer dat vele dempingen van grachten, welke lang niet altijd noodzakelijk waren, bruggen overbodig maakten en deden verdwijnen. Vanouds vertrouwde schoonheid ging ook vaak verloren door aanpassing, verbouwing of vernieuwing van bruggen ten behoeve van het toegenomen en zwaarder geworden verkeer. Aan de hand van dia's, deels gemaakt naar historische afbeeldingen en schilderijen en van oude foto's, werden de in de loop der tijden tot stand gebrachte verschillende stadia der brug gen over het Spaarne bekeken. De moderne ontwikkeling van het verkeer vereiste grotere en sterkere bruggen. De materialen ijzer en gewapend beton boden daartoe de mogelijkheid. Op in de praktijk verworven construc tief gevoel kon niet meer alleen vertrouwd worden. Wetenschap pelijke benadering der constructieve problemen werd reeds sedert de zestiende eeuw ondernomen. Toch had men bij uitvoering van nieuwe brugconstructies dikwijls te kampen met tegenslagen en soms ongelukken. Daarvan werden enkele voorbeelden gegeven. Hoewel in den beginne de constructeurs vaak niet een esthetisch verantwoorde vorm wisten te vinden zijn op den duur fraaie bruggen in staal en gewapend beton tot stand gebracht, waarvan verschillende voorbeelden getoond werden. Nauwe samenwer king tussen wetenschappelijke technicus en artistieke vormgever kunnen de beste resultaten opleveren. Merkwaardig is dat de vormen van moderne bruggen zoals met voorbeelden werd aangetoond - vaak herinneren aan door primitieven volkeren met inheemse materialen gebouwde bruggen, vooral waar het overkragende, boog- en hangconstructies betreft. De brug, welke een rol speelt in het boeiende boek van Thornton Niven Wilder: „The Bridge of San Luis Rey", dat een belangwekkende filoso fische strekking heeft, was een dergelijke inheemse primitieve hangconstructie, gebouwd door de Inca's in Peru.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 28