281 Slag aan het Manpad De in het vorige artikel besproken kaart van Symon Meeusz. van Edam bevat, zoals reeds werd vermeld, mede de aanduiding: „die wech die men rijt uuyt Haerlem nae Leyden". Volgens de kaart krijgt deze weg op Heemsteeds gebied een eigennaam: „het Mannepat". Het is dat gedeelte van de weg tussen Haarlem en Leiden, dat tegenwoordig de naam „Herenweg" draagt. Het Mannepat was dus niet zomaar een voetpad dat zich door de duinen slingerde, maar een integrerend onderdeel van de be langrijke noord-zuid verkeersader in het toenmalige Holland. Groesbeek (1972, pp. 23, 24) vermeldt in zijn „Heemstede in de historie" een tweetal veldslagen aan het Manpad. Het eerste treffen vond plaats in 1304, toen Witte van Haemstede aan het hoofd van een bijeengeraapte krijgsmacht vanuit Haarlem de naar het noorden oprukkende Vlamingen tegemoet trok. De Vlamingen werden in de pan gehakt, waardoor Haarlem gered werd. Het verhaal van de slag is bij het volk blijven leven en de kroniekschrijver Johannes a Leidis stelt het in de 15e eeuw te boek. (Dat is dus enkele tientallen jaren vóór het verschijnen van de kaart.) Hij is de eerste die zegt dat er slag bij het Manpad werd geleverd. De tweede veldslag vond plaats op 8 juli 1573 (dus 34 jaren na het verschijnen van de kaart). Teneinde te pogen Haarlem te ontzetten, begon Prins Willem van Oranje op 2 juni met het bijeenbrengen van troepen te Sassenheim. Op 8 juli trok vanuit Noordwijkerhout het leger op, „om langs Hillegom en het Man- nepad" Haarlem te bereiken. Nu, duidelijker kan dit wel niet gesteld worden. In beide gevallen betrof het dus legers die vanuit Leiden in noor delijke en vanuit Haarlem in zuidelijke richting trokken en elkaar ergens ontmoetten. Dat „ergens" is dan bij het Manpad ge weest. Evenals tegenwoordig nog steeds het geval is, was het ook vroe ger de gewoonte dat legers gebruik maakten van de wegen om

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 283