295 De Biedermeierse Bloembollen Weet u wat Orondates is of Emicus of Coeur-Fidèle of zelfs Appelius? 1 Ik weet het wel, althans heb het moeten weten, want ik ben opgegroeid van jongsaf aan met hyacinten en tulpen en irissen en alle soorten bloembollen en „bijgoed". Ik heb in de vakanties anemonenzaad geplukt en tulpen gepeld en op de bok naast de koetsier gezeten van Stut de vrachtrijder, wanneer deze de met kisten bloembollen voor het buitenland afgeladen wagen met twee paarden naar het goederenstation moest brengen. Ik ruik nog de lucht van de boekweitdoppen en van de alliums en de hyacinten. En ik zie nog de briefkaarten, die we als kleine jongens van vader kregen toegestuurd als hij voor lange tijd naar Frankrijk ging voor de verkoop. Want mijn vader stamde uit een echte bloemisten- en bollenexporteurs-fami- lie tot ver in de achttiende eeuw. En het leek mij dus aardig om aan de hand van allerlei overgebleven stukken én de overheids archieven én de overlevering een indruk te geven van de ontwik keling van dat vak in de vorige eeuw. Geen wetenschappelijk standaardwerk zoals dr. E. H. Krelage dat zo indrukwekkend gedaan heeft, maar min of meer als levensbeschrijving van mijn overgrootvader Peter van Velsen Fz. geboren 1801 en overleden 1867 naar wie het bedrijf Peter van Velsen en Zonen genoemd is, waarvan mijn vader eigenaar was. Bij het lezen van het jaartal 1801 herinnert u zich natuurlijk direct de afschuwelijke toestand waarin Europa en ook Neder land zich bevonden in die heksenketel tussen oud en nieuw. In 1795 waren de Fransen onder generaal Pichegru ons land over de bevroren wateren binnengevallen; door sommigen met ge juich begroet en door anderen met tranen. De Bataafse Repu bliek werd uitgeroepen, een nieuw bestuur gevormd en een nieuwe grondwet afgekondigd. Door ons verbond met Frankrijk werd onze zeehandel echter geheel verlamd, en onze marine ver nietigd. In 1799 landde een Engels-Russisch leger van veertig duizend man in Noord-Holland. Door al deze narigheden werd in september 1801 een staatsgreep uitgevoerd: de volksvertegen woordiging werd ontbonden en een volksstemming gehouden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 297