305 teelland, zijnde een gedeelte van de moestuin van gemelde hof stede. En in 1847 koopt hij op 15 januari van Adolf Hendrik Kerkhoff te Amsterdam een stuk wei- en hooiland tussen de Zijlweg en de Brouwersvaart, tegenover de molen het Haantje. Waarop veel later de gebouwen van Fa. Hin zouden verrijzen. Wat de export betreft heb ik altijd veel verhalen gehoord over zijn reizen, vooral naar Engeland en Duitsland. Bij Krelage vin den we een titelblad van een „Secrete Catalogus von Blumen- zwiebeln von Peter von Velsen und Söhne" uit de veertiger jaren. En hij wijst dan op het slechte geschreven Duits in alle catalogi van die dagen. In mijn bezit zijn nog enkele voorwerpen, die hij van zijn reizen heeft meegebracht o.a. een aardig beeldje van John Buil en een prachtige, zeer grote plaat in mahonie-lijst, voorstellend de bedrijvigheid in Londen anno 1851. Op 4 november 1846 sterft zijn vader Frans van Velsen sr. en Peter koopt uit de boedelverkoping het ouderlijk huis aan de Rampenlaan met tuin en kwekerij. In de veilingbeschrijving wordt het aangeduid als „sints weinige jaren nieuw gebouwd woonhuis". Hij kocht het voor zijn zoon Anton want zelf heeft hij het niet bewoond in die jaren. Wel veel later. Het bevond zich aan de noordkant van de Rampenlaan en is afgebroken om streeks 1917 voor de bouw van het tuindorp. De zomermaanden zijn altijd de drukke maanden voor de bloe misten en dan is er nergens anders tijd voor dan voor bollen, ge wassen, planten, opnemen, veilingen, export enz. Maar in de winter komt er gelegenheid om andere zaken van het bedrijf, en uitbreidingen te overzien. Zo ook in 1854. Peter had allang uit gezien naar iets beters dan de Houtvaart en de verspreide teel gronden. En nu deed zich de gelegenheid voor om het Huis te Zanen onder de gemeente Schooten te kopen via de makelaar Jan Dingen aan de Reguliersgracht te Amsterdam. Het moet een grootse dag geweest zijn voor Peter, die zesde november van het jaar 1854, toen hij van de Houtvaart naar Amsterdam reisde om in het statige kantoor van notaris Frederik Franke aan de Herengracht no. 167 de akte van overdracht te tekenen van: Eerstelijk: de ambachtsheerlijkheid Zaanen in de provincie

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 307