29 De brug zelf kan door haar vorm en plaatsing een decoratieve rol spelen; door aan een brug aangebrachte decoratie kan haar aanzien en betekenis benadrukt worden. Voor versiering van bruggen werd de schilderkunst slechts zelden aangewend (Totentanz-schilderingen aan de Spreuerbrücke te Luzern). Beeldhouwkunst was echter wel een belangrijk middel. In de middeleeuwen vindt men vaak op het midden van de brug op de borstwering een beeld, meestal van een heilige (b.v. Nepo- mucenus o.a. op een brug te St. Ursanne, Kanton Bern, N.W. Zwitserland). Opstelling van beelden in rijen langs beide zijden van het wegdek, in verband met de pijlers van de brug, is het meest imposant. Veel komt ook voor opstelling van beeldhouw werk aan de brughoofden. In verband met de huidige ontwikkeling van stedebouw en architectuur komt het structurele karakter van de brug weer ster ker op de voorgrond, waarbij de decoratie geen rol van betekenis meer speelt. Met een groot aantal dia's van voorbeelden uit buiten- en bin nenland en ook uit Haarlem werd de causerie toegelicht en aan gevuld. 28 november De zetel van onze vereniging, de Hoofdwacht, was 's avonds weer eens opengesteld voor de leden. Zij werden in de Tadema-kamer ontvangen door de voorzitter die de nodige toelichting gaf. Verder kon men op de eerste verdieping een aardige expositie bezichtigen, welke was ingericht door onze Jeugd-Commissie. Behalve tekeningen en foto's was daar onder meer te zien oud aardewerk, samengesteld uit scherven, gevon den in een put bij het met groot enthousiasme door de jeugd groep opgemeten pand Nieuwe Groenmarkt 51 (eigenaar de heer Van Bemmel). 13 december Ons bestuurslid mr. H. E. Phaff hield aan de hand van dia's (gemaakt door de firma Engel) een causerie over zijn hobby: numismatiek d.w.z. munt- en penningkunde. De munt wordt gemaakt om te dienen als wettig betaalmiddel (het Griekse woord: nomos wet is terug te vinden in het woord numismatiek). De penning wordt echter geslagen ter gelegenheid van een bepaalde gebeurtenis. Toch worden er ook heden ten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 31