311 Schoterweg en de Vroomstraat. Of dat in die jaren de secretarie was van Schoten weet ik echter niet. Dat de export grote vormen aannam, blijkt wel duidelijk uit de lijsten van vorderingen op Engeland, Frankrijk, Duitsland en Amerika enz. En tekenend voor de dynamiek is ook dat Peter met zijn zwager Herman van der Veldt een overeenkomst aan gaat waarbij zij samen 80.000,- investeren in een vennootschap onder firma voor de export speciaal op Rusland. Daar is om de een of andere reden nooit uitvoering aan gegeven, maar het tekent wel dat Peter een dynamisch man was vol initiatieven. Ook is er een stuk, waaruit blijkt dat hij met zijn broer Frans en met A. N. Bijvoet en J. J. Mol een maatschap wil aangaan, waar in hij 45.000,- wil bijdragen. Ook dat is niet doorgegaan. Maar wel is in 1866 (het jaar, waarin de beide zoons trouwden) voor notaris Ter Hoffsteede te Overveen de akte gepasseerd, waarbij de drie zoons van Peter de firma „Peter van Velsen en Zonen" oprichten. Jan-Piet en Anton wonen dan op de Houtvaart, waar ook het bedrijf gevestigd gaat worden. In het volgende jaar bouwt Jan-Piet een eigen huis op het bollenland aan de Zijlweg en later bouwt ook Frans (na enige jaren op de Houtvaart ge woond te hebben) een woonhuis op de Zijlweg waar nu het autobedrijf van de fa. Kimman gevestigd is. Vader en zoon Frans blijven echter voorlopig nog wat op Zaanen wonen en werken, zeker tot 1863, hetgeen uit een inven tarislijst blijkt. Kort daarop schijnen zij naar Overveen verhuisd te zijn. Vader kreeg een ongeneeslijke kwaal en trok zich terug op zijn ouderlijk huis aan de Rampenlaan, waar hij op 15 sep tember 1867 is gestorven en begraven op het, nu nog bestaande r.k. kerkhof aan de Korte Zijlweg. Een jaar later gevolgd door moeder Anna. Hij was een persoonlijkheid, een uitstekend vak man, bekwaam zakenman en goed huisvader. „Mijn God, reken mij ten goede, alles wat ik voor mijn kinderen heb gedaan" staat er op zijn bidprentje. Het Huis te Zaanen en omgeving is nog veertien jaar in het bezit van de zoons gebleven als kwekerij en niet voor bewoning. Dat zal het zeker geen goed hebben gedaan. De donkere wolken van de oorlog lagen over Europa toen Peter

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 313