31 De voorkant van de munt heeft meestal een symbolisch, de ach terkant een meer zakelijk karakter. Op de oudste munten ziet men dieren afgebeeld, vervolgens goden en later overleden heer sers. Bij de Romeinen worden ook levende heersers afgebeeld. De Griekse, Keltische (de Kelten hebben veel invloed op het muntmaken gehad) en Romeinse munten werden met de hand gemaakt. Ze vertonen dan ook niet de strakheid van onze huidi ge, machinaal gemaakte munten. Het was wel gemakkelijker met oude munten te knoeien dan met onze hedendaagse. Men sneed kleine reepjes metaal van de randen en wierp die in de smelt kroes. Het spreekt vanzelf dat de waarde van de munt daardoor verminderde. De waarde van de munt stond er niet op, ze hing af van grootte en gewicht. De Griekse eenheid: drachme, bete kent een handvol spijkers. Dat duidt er op dat men deze wel als ruilmiddel gebruikte toen men nog geen munten had. De invoe ring van de munt heeft de handel, die oorspronkelijk uit ruil handel bestond, ongetwijfeld zeer gestimuleerd. Het tegenwoordige girale verkeer is eigenlijk een vijand van de munt, maar gelukkig zijn voor allerlei automaten toch munten nodig. Typisch is dat de beeltenissen van onze regerende vorsten beurtelings naar rechts en links gekeerd zijn: Koning Willem I naar rechts, Koning Willem II naar links, Koning Willem III naar rechts, Koningin Wilhelmina met loshangend haar naar links, evenals haar latere portretten (behalve op de tiengulden stukken, waarop haar portret naar rechts is gewend), Koningin Juliana naar rechts. Voor de ontwerper is een van de moeilijkste dingen de belette ring rond de beeltenis. Bij de Griekse munten komen slechts enkele letters voor, terwijl de Romeinen reeds tot meer belette ring overgingen. Aan de keerzijde van de Nederlandse munten vindt men het Nederlandse wapen met de leeuw en de waarde- aanduiding benevens het jaartal van de muntslag. Op munten van de U.S.A. staat de waarde er niet altijd op. Vroeger had elke provincie haar eigen muntplaats. In de Franse tijd werd de muntslag geconcentreerd te Utrecht met als teken een Mercuriusstafje. In de eerste periode na de bevrijding van het Franse juk toen Nederland en België-nog verenigd waren,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 33