341 in kunst en wetenschap - o, Gij, niet zonder grond gelijke hetend wel van Florence, o, stad van Frans Hals en Jacob Ruysdael! ds. F. de Boer, em.pred. Noten Jacob Ruysdael populieren telefoonmast brug balkon „garenkokerij" circus park „Dobbelstenen" t.w.v. het metrum. Jacob van Ruysdael, geb. 1628 te Haarlem en overl. aldaar 1682, Hollands grootste landschapsschilder, wiens invloed ver bui ten onze grenzen reikte: stamvader bijv. van de Franse school van Barbizon, midden 19de eeuw. Zijn graf, nr. 177, ligt - vergeten?! - eveneens in de Grote Kerk, enkele schreden van dat van Frans Hals; deze stonden in een lange rij achter schr. s ouder lijk huis, omgeving Kenaupark, en waren, met de tegen de schutting groeiende klimop, een gezochte nestplaats voor de zwarte lijster of merel; hoge, „vierbenige", gevlochten, ijzeren mast voor zien van een schakelkast onderaan en met aan de top een raamwerk vanwaar, via een groot aantal wit-porceleinen knoppen, de draden in alle rich- tingen over de woonblokken liepen, Zijlbrug en nabijgelegen hoefsmederij in de Zijl straat (zijl afloop of lozing van water, sluis); de paardetram door de Grote Houtstraat; de fabriek der Haarl. Katoenmaatschappij van Th. Prévinaire aan de Kinderhuissingel nabij de Ga- renkokerskade, oorspr. de weverij-ververij-drukke rij „De Garenklos", de schoorsteen viel 1918; de tent van Circus Carré, tijdens tournee geplaatst op het Land van Prévinaire; Kenaupark met de voormalige Kenaubrug, die leidde naar de Pieter Kiesstraat, vlakbij het ouder huis van de bekende dirigent Felix de Nobel. „Atax" heette de ouderwetse taxi die door accu's werd aangedreven, terwijl de chauffeur „op de bok" zat; de beide zgn. „kommiezenhuisjes" ter weerszijden van de oude Grote-Houtbrug;

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 343