344 koepel naaldveld hoeve duinweg achterhek Erven Boekenröo Berkenrode kolkvlak zanderij het Meer deze bevond zich vlakbij de Hertenkamp tegen over het hotel dat plaats heeft moeten maken voor het nieuwe gebouw van de Nutsspaarbank. H.O.V. is Haarlemse Orchest Vereniging; het prachtige natuurgebied „Naaldenveld" in Aer- denhout, helaas sindsdien verkaveld; de modelboerderij van Elswout met haar weilan den, waar het roodbonte vee graasde, uitgerust met welluidende Zwitserse koeklokken. Deze wei landen liggen ook thans nog merendeels tegen over de toenmalige hertenkamp der buitenplaats welker dubbele rij van linden werd afgesloten door de kapitale, loze gevel waartegen schr. in zijn jongensjaren aan de achterzijde met verbazing om- hoogstaarde; Duinlustweg ter hoogte van „Koningshof"; oostelijke toegang tot de landerijen van Elswout, nl. het monumentale brughek met de portierswo ning, aan de kant van de Leidsevaart, dat het veld moest ruimen voor de Ringweg en vanwaar men ter andere zijde het huis van de rentmeester be reikte langs het pad dat daar nog ligt. Het artis- jokkenveld bevond zich zuidwestelijk hiervan aan de kant van Aerdenhout; de Erven Van der Vliet, eigenaren der landgoede ren; Huize Boekenrode, aan de oostkant van Aerden hout uitziende op de Leidsevaart, toentertijd woon stee van jhr. Teding van Berkhout, nadien ver bouwd voor andere doeleinden. In de ruime en hoge hal hingen de geschilderde portretten van de voorouders der familie; het fraaie, landelijke buiten aan de Herenweg in Heemstede nabij het kruispunt Zandvoortselaan; het Brouwerskolkje, waar vroeger de ijsvogel nes telde, toen het er nog rustig was vóór de aanleg van de nieuwe weg en wandelpaden. Slechts nu en dan dook van de privé-steiger een bewoner van de nabijgelegen villa het water in; Zanderijvaart, voormalige route der zandschippers via de Brouwersvaart vice-versa de stad; Meertje van Caprera, tegenover de De Genestet- bank en de gelijknamige villa te Bloemendaal. Dr. Opstelten bovengenoemd verbond met deze idyl lische duinstreek het verhaal van de Kleine Johan nes. Als lyceïsten schaatste schr. daar met zijn klasgenoten (zoals zij bobsleedden van de Hoge Duinendaalseweg);

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 346