357 van dit aardige pleintje. De geschiedenis van het huis is niet ge heel duidelijk. Vast staat, dat het vroeger een van de woningen van het Begijnhof was. In aanleg is het dus middeleeuws, maar de tudorbogen wijzen op een bouw in het eerste kwart van de 17e eeuw. Aaff Jans was het laatste begijntje dat hier woonde. Zij stierf in 1586, waarna de straatmaker Olivier Coeckelen in het huis trok. Na zijn overlijden in 1612 werd het in tweeën be woond. Dit gescheiden gebruik bleef sindsdiens gehandhaafd. In gaande 1614 wordt de ene helft bestemd „tot accommoditeyt van de vinders van 't Goutsmitsgilde, omme de keuren van haar zil ver te proeven ende fineren". Na de opheffing van de gilden in 1798 houdt men deze bestemming nog enige jaren gaande. Ver volgens vindt weer een verhuring plaats als 2 aparte woningen. In 1832 gaat het huis in eigendom over aan de gemeente. Deze stelde blijkbaar geen prijs op dit bezit, want in 1850 werd het verkocht aan een particulier voor 750,-. Daarna wisselt het gildehuis nog zevenmaal van eigenaar, om tenslotte in 1971 te recht te komen in de veilige handen van „Diogenes". De veranderingen, die in de loop van de tijd zijn uitgevoerd, hebben tot een danige verarming geleid. De ergste waren wel de T-vormige ramen en het brede gat in de zijgevel. Ook de om lijsting van de top en de bepleistering van het ondergedeelte hebben niet tot de schoonheid bijgedragen. Architect Smidt heeft er weer een harmonisch geheel van gemaakt, al ontbraken de gegevens voor een zuivere reconstructie. Het keldertje en de op kamer zijn wel de meest opmerkelijke onderdelen. Het zal mis schien daar zijn geweest, dat de gildemeesters hun keurwerk verricht hebben. De tekenaar J. Pannebakker maakte omstreeks 1800 een schets van de Wildemansbrug en de naaste omgeving hiervan. Wij zien enige gevels aan het Spaarne en hebben een vage inkijk naar de Bakenessergracht. De prent heeft als uitgangspunt gediend voor het restauratieplan van Donkere Spaarne 56. Toen in 1973 een verbouwing van Spaarne 2 aan de orde kwam, werd de tekening opnieuw bestudeerd. De voor- en zijkant van dit hoekhuis zijn vrij duidelijk afgebeeld. De gevel aan het Spaarne had een klok-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 359