362 de onderpui van de voorkant heeft de kenmerken van een ver andering uit de 18e eeuw en de ramen daarboven zijn reeds voorzien van een empire-indeling. Vermoedelijk is de ingreep voortgezet, niet lang nadat Pannebakker zijn indrukken vastleg de. De geveltop is toen vervangen door een rechte houten lijst, waarachter een dakschild. Nog weer later kregen enige vensters de lelijke T-vormige indeling en werd het huis ook van binnen totaal veranderd. De voorgevelramen van de 2e verdieping be hielden echter het empire-karakter. Uit een akte van 1794 blijkt dat op deze hoek van het Spaarne en de Bakenessergracht een „chirurgijnswinkel" gevestigd was. De genees- en heelmeester J. J. Perez heeft er geruime tijd zijn praktijk uitgeoefend. In 1849 ging de eigendom voor 1.800,- over aan de koopman Jan Dirks Engelsman, die er blijkbaar reeds woonde. Een jaar daarna liet hij onder in de gevel een kleine datumsteen plaatsen. Zijn naam is daarop met enige moei te te lezen, tezamen met die van J. Pander. Het inmetselen van de steen zal ter gelegenheid van een verbouwing zijn geweest. Genoemde Jan Pander krijgt in 1863 het pand toebedeeld uit een nalatenschap. Dertien jaren later verkoopt hij het aan J. P. A. Nelissen voor 6.000,-. Reeds op 2 februari 1875 was hier het aannemingsbedrijf van deze naam gesticht. Bijna een eeuw zou het op dit adres gevestigd blijven. De brede ingang en de T-ramen zijn vermoedelijk door Nelissen aangebracht, direct nadat hij er zijn intrek nam. Na de laatste oorlog is „J.P.A." een groot bedrijf geworden, dat landelijke bekendheid kreeg. Het hoekhuis en de belendin gen waren niet meer toereikend om al het kantoorpersoneel te kunnen huisvesten. Op 27 november 1971 vond de verhuizing plaats naar een nieuw gebouw in de Waarderpolder. De panden Spaarne 2 en 4 alsmede Bakenessergracht 104 t/m 108 kwamen toen leeg. Het bezit werd gesplitst en verkocht aan 3 nieuwe eigenaren. De bedrijfsruimten aan de gracht gingen het eerste een andere bestemming tegemoet. Zij werden ingericht tot een riante woning, met het gerief van een tuin en autostalling. De ramen kregen een aan de oude sfeer aangepaste indeling. Het hoekhuis Spaarne 2, gekocht door een uit Rotterdam komend

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 364