364 den. Wij zijn er niet gerust op dat dit steeds zal gebeuren. Be leggingsmaatschappijen die de laatste tijd belangstelling hebben voor oude panden, zien meer brood in het vestigen van kantoren dan in exploitatie van woningen. De firma Nelissen zou aanvankelijk het kantoor verplaatsen naar de Oostvest, in de nabijheid van de Amsterdamse Poort. Men had daar de beschikking over een opslagterrein. Het in 1960 in gediende bouwplan beloofde geen bemoedigende aanblik te zul len worden voor hen die van het oosten uit met enige verwach ting Haarlem naderen. De schoonheidscommissie had ernstige bezwaren. Haar kritiek gold de hoogte van het gebouw en de ar chitectuur. Toen Nelissen naar de Waarderpolder trok, leek het gevaar te zijn geweken. In 1972 werd het plan evenwel opnieuw aanhangig gemaakt, ditmaal als beleggingsobject. Ook aan de achterzijde was nu kantoorruimte geprojecteerd. De oude rand- bebouwing van het terrein moest de puinbak in. Nu het gebouw er staat, blijkt overtuigend dat hier het stadsbeeld veel schade is gedaan. De Amsterdamse Poort is nog eenzamer geworden dan hij al was. Het is alsof deze schending mogelijke huurders er van weerhield om zich in dit misplaatste kantoor te vestigen, want vele maanden na de voltooiing was van een ingebruikneming nog niets te bespeuren. De tweelinghuisjes Berkenrodesteeg 4 en 6 stonden in 1780 nog te boek als „sterk en weldoortimmerd". Zij waren toen al meer dan 150 jaar oud. De twee eeuwen die volgden hebben het niet zo gelaten. Enkele jaren geleden was de fut er geheel uit. De top van nummer 4 helde sterk naar achter en moest van een steun in de rug worden voorzien. Bij het andere huisje was de top reeds veel eerder bezweken. Men heeft er toen een dakschild voor in de plaats gebracht. De toestand van bouwvalligheid liet nu nog slechts de keus tussen slopen en restaureren. Het bureau monumentenzorg zette zich in voor dit laatste, want anders zou van het straatje niets meer zijn overgebleven. Sinds de dertiger jaren heerste hier een sloopwoede. Eerst ging het om de verbre ding van de Damstraat en later om grond vrij te maken voor de bouw van een parkeergarage. Voor dit laatste doel werden tot

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 366