377 aan de dijk. Genoemd jaartal kwam te voorschijn na de ont- pleistering van de noordgevel. Het is samengesteld uit ingemet selde gele steentjes. De laagbouw aan de zijde van de Kolk zal van iets jongere datum zijn. Op een door Cornelis van Noorde gemaakte prent van de Kolk zien wij hoe de toestand was in 1768. Wat de hoofdvorm betreft is het huis onveranderd ge bleven. De westzijde van het hoge gedeelte langs de dijk had toen nog een trapgevel. Later werd dit een met hout betimmerde tuitvormige top. De omstreeks 1875 aangebrachte bepleistering is bij de restauratie verwijderd. Aan het metselwerk moest vrij veel gerepareerd worden; er zaten nogal wat scheuren in als gevolg van verzakkingen. De weer in het gezicht gebrachte frisse rode baksteen heeft het huis zijn oorspronkelijke sfeer terugge geven. De uitvoering werd toevertrouwd aan het in restauratie werk gespecialiseerde aannemersbedrijf Huurman te Delft. Deze firma had ook het hoofdkantoor van het Hoogheemraadschap te Leiden gerestaureerd. Op 18 juli 1972 begon zij met haar taak in Spaarndam. Een ambtenaar van Rijnland kreeg het huis ter be woning toegewezen en kon er in juni 1973 zijn intrek nemen. De herstelkosten bedroegen ongeveer 150.000,-. Het was voor namelijk door de hoge uitgave, dat lang werd geaarzeld bij het verstrekken van de opdracht. Zelfs heeft men overwogen dit bezit te verkopen, daar sinds het buiten gebruik stellen van de sluis geen behoefte meer bestond aan een bijbehorende woning. Gelukkig hebben de bestuurders van Rijnland tenslotte toch willen besluiten, met deze restauratie een bijdrage te leveren aan het beschermde dorpsgezicht. Om van „Rijnland" te komen op de watermolens is geen grote stap. Wij kennen aan de Ringvaart het eenzame silhouet van „De Vijfhuis". Wie zich dichtbij waagde, zag dat er nogal wat aan deze molen mankeerde. De kap kon niet meer draaien, door de aanwezigheid van een schoorsteenpijp. Van de twee roeden was de ene bijna totaal verteerd. De molenmaker C. W. Fray heeft de voornaamste onderdelen weer in goede staat gebracht. De gemeente getroostte zich een uitgave van 44.000,-. Het rijk liet tot nu toe verstek gaan inzake het verlenen van subsidie. De

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 379