380 ondernomen door enkele enthousiaste particulieren, zoals is ge beurd met de herbouw van de molen „De Kat" te Uitgeest. In Haarlem is het ons niet gelukt om „De Adriaan" te herbouwen, maar toen de hiervoor bestemde onderdelen waren overgedra gen aan de Uitgeestenaren, stond de molen daar spoedig over eind. Niet zonder enige beschaming kan dit worden vastgesteld. Het Jaarboek 1969 bevat een afbeelding van de huizen ~Leid.se- vaart 4 en 6. Door de toen verleende sloopvergunning was het voortbestaan van beide monumenten twijfelachtig geworden. Wij hoopten nog op behoud, maar de brand die op 22 december 1972 in het Krelagehuis woedde, had ook aan deze eigendom men schade toegebracht. De genadeslag viel enige maanden later. De storm van 2 april 1973 liet weinig pannen meer op het dak liggen. Men vreesde gevaar voor instorting en gaf opdracht tot afbraak. Het vonnis werd de volgende dag voltrokken door de zware machines die nog bezig waren met de achtergelegen restanten van het Krelagehuis. Hiermede is deze aardige bebou wing verdwenen, met uitzondering van het hoekhuis. De Vereni ging voor Bloembollencultuur vroeg destijds een sloopvergunning aan, om bij de verkoop van het complex een gunstiger prijs te kunnen bedingen. De gemeente had geen bezwaar, omdat zij een verbreding van de weg op het oog had. Hierover wordt thans niet meer gesproken. Wel is er een lelijk groot gat ontstaan. Het lijkt onwaarschijnlijk dat dit ooit gevuld zal worden op een wijze die gelijkwaardig is aan wat er stond. De ondergang van deze in het begin van de vorige eeuw gebouwde woningen is eigenlijk een indirect gevolg van de aankoop door Figee in 1884. Een groot deel van het bijbehorende land was toen reeds met fa brieksgebouwen bezet. In het hoekhuis, Leidsevaart 2, woonde van 1884 tot 1908 H. Figee junior. Sinds 1917 is daar een tand arts gevestigd. Eerst was dit A. W. G. J. Hartmann en later J. M. van Doorn. Men heeft dit huis blijkbaar afzonderlijk verkocht, nadat de machinefabriek in 1927 werd verplaatst naar een ter rein aan het Noorder Buiten Spaarne. Hierdoor bleef althans deze woning behouden. De aansluitende panden Leidsevaart 4 en 6 waren vermoedelijk al geruime tijd niet meer bewoond. Zij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 382