382 noemde diende het veld te ruimen ten behoeve van de verplaat sing van de houthandel Peltenburg; de andere drie vielen ten offer aan de bouwplannen van C A. Dat het streven tot be houd van oude schoonheid meer voortkomt uit nuchtere reali teitszin dan uit sentimentaliteit, wordt opnieuw duidelijk wanneer men ziet wat er voor het gesloopte in de plaats is gekomen. Tot deze conclusie leidt ook de ontwikkeling in de Amsterdamstraat. Hoewel de daar afgebroken kerk niet vermeld stond op de mo numentenlijst, was het hoge zadeldak een veel aangenamer ver schijning dan de platte doos, die nu gebouwd wordt. Bovendien is hier een bijzonder degelijk werkstuk verloren gegaan, met 3 grote bakstenen gewelven, die de volle breedte van de kerkruimte overspanden. Bouwkunst is geen doel opzichzelf, maar slechts het vormgeven aan een tijdelijke functie. Het is moeilijk te aan vaarden, dat waardevolle zaken hierdoor verloren gaan. Reden tot teleurstelling bestaat echter eerst goed wanneer blijkt dat de mogelijkheid van een andere bestemming niet of slechts nauwe lijks overwogen wordt. In de drang naar vernieuwing wordt het oude dikwijls wat al te lichtvaardig prijsgegeven. Op het eind van het jaar werden wij wederom herinnerd aan de betrekkelijkheid van al het bestaande. Op 20 december brak brand uit in de panden Klein Heiligland 8 en 10. Zij maakten deel uit van de meubelzaak van de firma Van Duivenboden. Voordien was in deze gebouwen de drukkerij Henkes gevestigd. Klein Heiligland 10 fungeerde oorspronkelijk als koetshuis van de royale 18e-eeuwse behuizing Gedempte Oude Gracht 90. Het vuur heeft in deze woninginrichting lelijk huisgehouden. Er is nog moeite gedaan, de klokvormige top van Klein Heiligland 8 met stutten overeind te houden, maar de veiligheid was daarmee niet voldoende gewaarborgd. De volgende vuurproef gold de panden van Baja, Gasthuisvest 7 en 9, op 24 december. Hier was de in 1889 gebouwde fabrieksgevel nog stevig genoeg om niet te worden neergehaald. Het behoud is evenwel onzeker, want de herstelkosten zullen erg hoog zijn. De Posthoeve, ook bekend als de Zwitserse boerderij, trof hetzelfde lot op 30 de cember. Van de geheel houten bovenbouw viel niets te redden. Enkele jaren geleden was dit curieuze gebouw door de gemeente

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 384