384 dat gesubsidieerde herstellingen van eenvoudige aard zijn uitge voerd aan de monumenten Botermarkt 26, Kenaupark 31, Groot Heiligland 15, Zijlstraat 35, Jansweg 39 (hofje van Staats) en Ursulastraat 16 (Remonstrantse hofje). Van de Lutherse Kerk aan de Witte Herenstraat werden de ramen in de zuidgevel ver nieuwd en is het metselwerk aan die kant hersteld. De in 1970 onder leiding van architect J. Brouwer begonnen restauratie werd hiermede afgesloten. De objecten, die vervolgens voor een be handeling in aanmerking kwamen zijn Oude Groenmarkt 2, Nas- saulaan 8, Anthoniestraat 7Grote Houtstraat 33, Jansstraat 42 en het Huis met de Beelden, Wagenweg 242. Deze restauraties nemen nog wel enige tijd in beslag. De werkzaamheden aan de woningen van het Proveniershof gingen verder, evenals die aan de voormalige Bank van Lening. Monumentenzorg is niet een beschouwend toezien, maar een actie tot daadwerkelijk handelen. Van tijd tot tijd is een bezin ning op het beleid noodzakelijk. Daarom werd een nota over dit onderwerp opgesteld en de gemeenteraad aangeboden. Voor het eerst was dit gebeurd in 1968, dus vijf jaar geleden. De voorstel len betroffen nu onder andere een systematische aanpak van groepen oude panden, zonder daarbij de zorg voor de verspreide monumenten te veronachtzamen. Ook kwam de invoering van een beschermd stadsgezicht aan de orde, alsmede een vereenvou- diigng van de procedure in het behandelen van subsidieaanvra gen. Een gevoelig punt was de wens, ook het slopen van panden die geen beschermd monument zijn, aan een vergunning te binden. Er lijkt steeds meer beweging in de monumentenzorg te komen. „Kunnen wij vruchtbaar werken, dan zal een monumentenver ordening onvermijdelijk zijn. Ons daartoe gericht verzoek tot de Raad mocht geen gewillig oor vinden." Tot deze verzuchting kwam het bestuur van de Vereeniging Haerlem in 1926. Er is nog steeds geen verordening, maar er is wel een „gewillig oor". Een nota en een verordening zijn bundels papier voor een ar chiefkast. Belangrijker is de goede gezindheid. Wie de raadsver gadering van 24 oktober 1973 bijwoonde, kon vaststellen dat deze thans in ruime mate aanwezig is. P. Jongens

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 386