387 februari ter plaatse door de leden van de werkgroep verkennin gen gedaan in samenwerking met de heer De Jong van Rijks Geologische Dienst. In de noordwand van de put vertoonde zich een zwarte harde veenlaag die naar het oosten uitwigde in de strandvlakte van Haarlem. Behalve ingegraven kelderresten en wat 17e-eeuwse aardewerkscherven werden geen bewoningsspo- ren gevonden. In augustus 1973 werd de ontgraving gevolgd van een grote bouwput aan het Stationsplein voor een ondergrondse parkeer garage. De ontgraving geschiedde grotendeels tot ca. 2,10 m- NAP, tot het schelphoudend zand van de strandwal. In het noord- en zuid-talud waren in de oude duinzanden veenbanden zichtbaar met ingravingen van sloten. Ook houtskoolsporen we zen op antropogene invloeden, doch archeologica werden niet aangetroffen. Daar de Haarlemse strandwal niet door de jonge duinen werd overstoven is het mogelijk dat bewoningslagen van oudere perioden door jongere occupaties worden verstoord en verdwijnen. Als vroegste bewoning na de jaartelling vonden wij slechts een aantal tonputten waarin scherven van 17e-19e eeuws aardewerk. Van september t/m december werd een opgraving ondernomen in een terrein in de Waarderpolder, gelegen ten oosten van de rivier het Spaarne. In het terrein bevond zich een heuvelachtige verhoging van ca. 30 x 40 m, veroorzaakt door een opduiking van de onderliggende zandrug. Uit de scherven gevonden in en kele proefputjes konden wij vaststellen dat hier Friese bewoning in de Romeinse periode had plaatsgehad, zodat tot een opgraving werd besloten in overleg met de provinciaal archeoloog. Nadat door de gemeente Haarlem in twee brede stroken O-W en N-Z de gras- en veenlaag machinaal was verwijderd kon verder met de hand worden geschaafd. Hierbij werden een aantal zwarte banen zichtbaar, die uiteindelijk greppeltjes bleken te zijn geweest en waar onderin een groot aantal Friese scherven, da- teerbaar omstreeks de jaartelling, zich bevonden. Ongefacetteer- de randen (slechts één met nagelindrukken bovenop), een groot

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 389