395 stond het plan, alle nog overgebleven huisjes tot aan de Gast- huisvest bij de dienst van het Gasthuis te betrekken. Hiertegen werd krachtig geprotesteerd door allerlei instanties, welke de huisjes in de toenmalige staat wilden behouden. De Regenten echter hielden voet bij stuk; zij wezen op de desolate en welhaast onbewoonbare staat waarin de huisjes verkeerden, terwijl het Gasthuis zelf de ruimten maar al te goed kon gebrui ken. De gevels zouden gehandhaafd blijven, zodat er aan de buitenkant zo weinig mogelijk van de ingrijpende verandering in het interieur te zien zou zijn. De Regenten kregen hun zin. En bij de afbraak kwam duidelijk aan het licht, hoe vermolmd de balken, hoe scheef de muren waren; het mocht een wonder heten, dat ze het nog zo lang had den kunnen uithouden. Op dit geval was een uitspraak van C. Williams Ellis bij uitstek van toepassing: „Het gevaar van ar- chaeologie is, dat deze ouderdom en verval verwart met schoon heid." En zo ontstond dan aan de zijde van het Groot Heiligland de toestand, zoals die gebleven is tot de opheffing van het Gasthuis als zodanig in de jaren zeventig: een twaalftal gerenoveerde ge veltjes, die de indruk wekken, de voorkant van woningen te zijn, maar waarachter in werkelijkheid een lange gang, even wijdig aan de straat, loopt. Deze geeft toegang tot allerlei zieken huis-voorzieningen als wachtkamers, laboratoria enz. De Stichting „Diogenes Haarlem" verheugt zich op het tijdstip, waarop achter de gevels weer woningen zullen zijn gekomen: 5 voor gezinnen en 13 appartementen voor alleenstaanden. De bewoning zal niet bestaan uit proveniers, wevers of schoolkinde ren, maar wel zodanig geschakeerd zijn dat de levendigheid van de buurt er in hoge mate door wordt bevorderd. In ditzelfde Heiligland kon ons bestuur de hand leggen op nr. 22, waarvan het voortbestaan als woonhuis nu dus ook is gewaar borgd. In de nabije toekomst beschikt de Stichting dan alleen in het Groot Heiligland al over 26 woon-eenheden, verdeeld over de nrs. 19, 46, 48 (alle gerestaureerd en verhuurd), 22 (nu als pak huis in gebruik) en de 12 „gevelpandjes".

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 397