400 gezet, uiteraard met groot enthousiasme der aanwezigen. Hierbij werden scherven van velerlei servieswerk aangetroffen. Na een middag hard werken werd de bodem van de beerput bereikt, waarna de put werd schoongemaakt en ingetekend. Het bleek een bijzonder gaaf exemplaar te zijn. De vele gevonden scherven gaven de leden op een groot aantal woensdagavonden handenvol werk. Na veel pas- en meetwerk bleken in totaal 72 gebruiksvoorwerpen uit de put gehaald te zijn waarvan er 31 geheel zijn gerestaureerd, beschreven en ge dateerd, waaronder een bijna compleet ringeloorservies. Deze voorwerpen werden later in de Hoofdwacht voor leden der Ver- eeniging Haerlem en andere belangstellenden geëxposeerd. De gevonden beerput dreigde de jonge afdeling echter in conflict te brengen met de Haarlemse afdeling van de A.W.N., die im mers alle archeologische amateurs in Haarlem probeert te ver enigen. Bovendien is voor het doen van opgravingen, waaronder ook het legen van oude beerputten valt, toestemming nodig van de R.O.B. In een bespreking met de A.W.N. werd overeenge komen dat de jeugdafdeling zich niet speciaal met de archeologie zal gaan bezighouden en in voorkomende gevallen de A.W.N. te hulp zal roepen. Ook met de Haarlemse afdeling van de N.J.B.G. (Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis) werd contact gelegd. Leuke vondsten werden ook gedaan bij het opmeten van het pand Spaarnwouderstraat 43-45, dat vroeger deel heeft uitge maakt van de brouwerij „De drie Leliën", waarover mevrouw N. H. van den Bosch-Nord Thomson uitvoerige inlichtingen ver schafte. De kapconstructie werd bekeken, gemeten en in tekening gebracht. Op de eerste verdieping trof men in de slaapkamer drie bedsteden aan, die achter het behang zaten en dichtgespijkerd waren. In een eveneens dichtgespijkerde kast werden een grote hoeveelheid rekeningen en folders van de Firma Van Boekhoven (koperslager en blikwerker) aangetrokken uit de jaren 1870- 1900. Deze kast bevatte ook twee incomplete olielampen en een koekoeksklok uit de vorige eeuw. Een interessant onderzoek werd voorts ingesteld in de voorma-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 402