61 de volledige opsomming van zijn maatschappelijke activiteiten ontkomt niet aan een gevoel van nederigheid. Een bewogen mens is Lodewijks geweest, zowel in maatschappelijk opzicht als in de dagelijkse relaties met de velen, wier zorgen hij zich aantrok. Zo kwam het ook, dat de gestrengheid suggererende titel van inspecteur eigenlijk niet bij hem paste. Een vaderlijke figuur was hij veeleer en dan een vader, die in bescherming nam, vergoelijk te, vergaf en bemiddelde, die altijd trachtte met zijn onverstoor bare vriendelijkheid de storingen in de relaties tussen mensen op te heffen. „Zalig zijn de vredestichters" maar in dit leven hebben zij het intussen toch maar erg zwaar. Wat zich achter Lodewijks' altijd opgewekte uiterlijk verborg kunnen slechts weinigen weten, maar vermoeden kunnen wij wel, dat de zorg voor en om ande ren heel veel van zijn krachten heeft gevergd. Het past mij nog hier een korte schets van zijn levensloop te geven. Geboren en getogen in Zwolle, vertrok hij op 23-jarige leeftijd als onderwijzer naar het voormalige Nederlands Oost- Indië. Al zeer spoedig werd hij daar schoolhoofd, trouwde, stichtte een gezin en diende het onderwijs totdat de oorlogsom standigheden daaraan een voorlopig einde maakten. Als le lui tenant werd hij krijgsgevangen gemaakt. In 1946 repatrieerde hij maar reeds het jaar daarna was hij terug in Indonesië om daar zijn onderwijscarrière voort te zetten. Na te Makassar directeur van een kweekschool voor onderwijzers te zijn geweest, vertrok hij in 1949 definitief naar het vaderland. Na enige functies in het onderwijs en in het bedrijfsleven bekleed te hebben, aan vaardde hij in 1955 zijn benoeming als gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te Haarlem. Als eerstbenoemde in deze toen voor Haarlem nieuwe functie moest hij daaraan stijl en inhoud geven. Hij heeft dat gedaan op de, achteraf gezien, enig juiste manier: een schakel vormen tussen bestuur en scholen en de onderwijsgevende op zijn kwetsbare plaats in de frontlinie een steun in de rug geven. J. VAN OVERBEEKF.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 63