68 lemse Industrieën. In 1958 werd hij benoemd tot directeur van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen aan het Spaar- ne. Door zijn innemendheid en gemakkelijke omgang met men sen was hij in al deze kringen een zeer geziene en gewaardeerde figuur en een met respect beminde man wiens leiding en advie zen men graag aanvaardde. Maar belangrijker dan de feitelijke en zakelijke levensloop van Gunning waren de achtergronden van deze man, zijn inslag, het karakter van Johan, waardoor dit alles gedragen werd. Van jongs af was hij een opgewekte, positief en optimistisch ingestelde figuur, sportief en vol van humor, recht door zee en wars van intrige, attentvol en behulpzaam, met een brede belangstelling, ook voor de privé-omstandigheden van anderen, mensen die hij mocht niet in de steek latend en altijd klaar staand voor derden die zijn hulp nodig hadden. En daarnaast had hij zijn muziek. Al in zijn HBS-tijd, met de hem eigen „twinkle in his eyes" op feesten met de viool de band en de dansvloer meeslepend, in latere jaren zich toeleggend op kwartet. Sedert 1961 was hij penningmeester van het Algemeen Fonds voor Onbemiddelde Muziek Studerenden in Haarlem, zijn tijd ook gevend voor anderen op het terrein van zijn eigen hobby. Zo was hij niet alleen vroeger in zijn jeugd, op de tennisbaan en het Bloemendaalse hockeyveld, en later, toen wij hem in Nederlands Indië weer medemaakten. Want zo blééf hij ook ge durende die ruim twaalf jaar, nadat zijn vrouw met wie hij in 1939 in Batavia was gehuwd, vlak voor hun koperen bruiloft door een attaque hulpbehoevend was geworden en hem grote zorgen gaf. Niet slechts onder zijn vrienden, doch ook in wijdere kring dwong hij bewondering af door de veerkracht en levens kunst waarmee hij zich door die moeilijke periode wist heen te slaan. En haar heengaan in 1964 kwam niet alleen; in die jaren ontvielen hem ook zijn schoonzuster en haar man, zijn broeder Piet, met wie hij altijd zoveel had opgetrokken. Na al dit leed brak met zijn tweede huwelijk een nieuwe, zeer gelukkige tijd voor hem aan, met kinderen om zich heen, hem voordien niet gegeven doch zo intens aan hem besteed. Hij heeft

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 70