100 de feestelijke opening plaats van Nederlands eerste spoorweg tussen - hoe kan het anders? - Amsterdam en Haarlem. De exploitatie geschiedde door de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij - opgericht bij notariële akte van 8 augustus 1837 - aan welke maatschappij de concessie van de heren J. J. Serrurier, R. Ie Chevalier en W. Chr. Brade voor een spoorweg van Amsterdam naar Rotterdam of, bij wijze van proefneming tussen Amsterdam en Haarlem, werd overgedragen. Deze con cessie was de heren verleend bij Koninklijk Besluit van 1 Junij 1836 no. 75. Artikel 1 luidt letterlijk: „Aan de adressanten wordt vergund het aanleggen van eenen ijzeren spoorweg van Amsterdam tot Haarlem aan de noordzijde van de vaart, overeenkomstig het daarvan opgemaakte bestek en voorwaarden, zoodanig als dezelve aan dit besluit ziin ge hecht." Het station te Haarlem was gelegen ter hoogte van de huidige hoofdwerkplaats der NS, dus, van Amsterdam uit gerekend, nog vóór het Spaarne. De proefneming mocht als geslaagd worden beschouwd, want aan de spoorweg werd verder gebouwd. Op 2 juni 1842 kon men tot Veenenburg reizen, een buitenplaats ongeveer ter hoogte van het huidige station Lisse en toebehorend aan de familie Leem bruggen. Lang zou Veenenburg zijn positie van eindstation ech ter niet behouden, want op 11 augustus van hetzelfde jaar kwam de verlenging tot Leiden tot stand. Meer dan een jaar zou het duren eer Den Haag bereikt werd, wederom in twee etappes: 1 mei tot Voorschoten en 6 december 1843 Voorschoten-Den Haag. Na het overwinnen van talrijke figuurlijke en letterlijke barrières werd tenslotte in 1847 op 3 juni het „ijzeren spoor" in Rotterdam binnengehaald. Het Haarlemse station was intussen door de verlenging van de spoorweg, gesitueerd op de huidige plaats tussen Jansweg en Kruisweg. Dit was nog niet het tegenwoordige gebouw, maar een veel kleiner in een Grieks aandoende stijl, gezien de grote zuilen waarmee de ingang was verfraaid. Van 1844 tot 1867 bood dit tweede station haar diensten aan de reizigers aan. De uitbreiding van de spoorweg met lijnen naar Uitgeest en Alkmaar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 102