101 deed de behoefte aan een groter station voelen. Een derde ge bouw, nog steeds gelijkvloers, verrees op de plaats van het tweede. Tot 1908 bleef het zijn diensten verrichten. Het ook toen al steeds drukker wordende verkeer deed de HIJSM in het prille begin van de twintigste eeuw besluiten het station omhoog te brengen. Hierdoor zouden drie kruisingen a niveau komen te vervallen. In 1908 was het zover. Een fraai, door de spoorwegarchitect Margadant ontworpen, gebouw voldoet nog heden ten dage aan de behoefte welke het moderne spoorwegver keer stelt. De spoorwijdte was in die tijd bepaald op twee meter, van stan daardisatie was in de beginjaren nog geen sprake. Het is een hoofdstuk op zichzelf om de ellende, die zich omtrent de spoor- wijdten heeft afgespeeld, te beschrijven. Nog moge vermeld worden dat Haarlem op 1 mei 1867 door een spoorweg verbonden werd met Alkmaar en Den Helder. Tot 15 oktober 1878 liep de verbinding van Amsterdam naar de kop van Noord-Holland zelfs over Haarlem. De Haarlem-Zandvoort Spoorwegmaatschappij had tenslotte kans gezien de ijzeren verbinding tussen de provinciehoofdstad en de badplaats op 3 juni, dus nog juist vóór de zomerdrukte, van het jaar 1881 tot stand te brengen. Gedurende acht jaren exploi teerde deze HZSM zelfstandig de lijn. Zij had daartoe de be schikking over vier locomotieven met de namen „Haarlem", „Overveen", „Zandvoort" en „Rudolph Sulzbach". In 1889 nam de HIJSM de exploitatie over; in 1925 werd zij eigenaresse van de maatschappij. Oorspronkelijk gebouwd als locaalspoorweg werd de HZSM in 1898 gemachtigd haar lijn tot gewone spoor weg in te richten. Van paardentractie via stoomtram naar elektrische tram Haarlem was dus in 1881 van alle windrichtingen uit per spoor bereikbaar en omgekeerd konden de Haarlemmers zelf met de trein alle delen van het land, ja van Europa, bereiken. Hoe was het echter gesteld met het reizen in de bloemenstad zelf? Nu het verplaatsen over grotere afstanden per trein langzamerhand burgerrecht had verkregen, werd ook de behoefte aan een ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 103