107 Stuverstraat. Aldaar verrees een kantoorgebouw en stalbaas- woning, een stal voor 48 paarden en een hoefsmederij. De rijtui gen vonden al sinds het begin van de exploitatie een onderkomen in de Rozenstraat. Kort na de opening van de lijn - in september 1878 - werd een proef met mechanische beweegkracht genomen. Een zeer licht type locomotief - Merryweathers patent - verving de rossinant. Uit milieu-overwegingen hield men het in die dagen blijkbaar toch meer op de paardevijgen dan op de zwarte rook, want de locomotief verdween weer even spoedig als zij was gekomen. De reeds genoemde komst van de Eerste Nederlandsche Electri- sche Trammaatschappij was een gevoelige slag voor de Haarlem- sche Tramway Maatschappij. Zij dacht er zelfs over het bedrijf aan de ENET over te doen. Een voorstel tot liquidatie kwam in 1902 in een buitengewone aandeelhoudersvergadering aan de orde, omdat de directie vreesde dat de gemeente invoering van elektrische tractie als eis zou gaan stellen. Volgens de directeur zou het jaren duren eer deze vorm van tractie rendement zou afwerpen wegens de grote investeringen die hiermede gepaard zouden moeten gaan. Tot liquidatie kwam het echter wegens een geheel andere reden. Indertijd was de N.V. voor 25 jaar aangegaan. In 1903, bij het verstrijken van deze termijn, was verzuimd verlenging aan te vragen, zodat in 1904 tot liquidatie moest worden besloten. Een nieuwe N.V. kwam ervoor in de plaats: de Haarlemsche Tram weg Maatschappij. Personeel en publiek zullen van de geweldige verandering wel nauwelijks iets hebben bemerkt. Hoe goed het de HTM ook ging - in de jaren 1909, 1910 en 1911 werden resp. 868.789, 975.686 en 983.523 reizigers ver voerd - toch pakten donkere wolken zich boven haar hoofd samen. De HIJSM, de spoorwegmaatschappij, had in 1906 de concessie in handen weten te krijgen voor exploitatie van elektrische tram wegen in en om de gemeente Haarlem. Controversen tussen de HTM en de ENET waren hiervan mede de oorzaak. De con cessie van de HTM liep bovendien op 31 december 1907 af en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 109