110 naar Leiden was de heer J. L. J. Jansen te Hillegom. Rijks-, ge meentelijke en andere concessies, o.a. van ambachtsheerlijkheden, werden hem verleend en door hem ingebracht in de te Hillegom opgerichte N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg Maat schappij. De concessie voor het laatste deel: Heemstede/Koedief- tol tot de gemeentegrens met Haarlem was wegens voorkeursbe palingen uit de oorspronkelijke concessie in handen van de Haar- lemsche Tramweg Maatschappij. De merkwaardige situatie deed zich hier voor dat, hoewel het om grondgebied van de gemeente Heemstede ging, de gemeente Haarlem concessie kon verlenen, omdat zij het beheer voerde over in de buurgemeente gelegen wegen, alsmede over de Haarlemmer Hout. De concessie van dit laatste deel werd nu door de HTM aan de NZHStM verhuurd. Deze situatie bleef bestaan tót de liquidatie van de HTM in 1913. De concessie kwam toen trouwens in één hand n.l. die van de NZHTM. Nog een merkwaardigheid deed zich voor, want omdat Haarlem in de concessievoorwaarden bepaald had dat de paardetramlijn één meter voor de grens met Heemstede moest eindigen, konden beide lijnen niet met elkaar worden verbonden. Doorgaand ver voer was dus niet mogelijk; reizigers moesten altijd overstappen en goederen moesten worden overgegeven. Bevonden zich in de paardetram reizigers, die met de stoomtram verder wilden reizen, dan gaf de koetsier dit te kennen door nabij het eindpunt luid te bellen. Zijn collega van de stoomtram wist dan dat hij nog even moest wachten alvorens aan de machinist het vertreksein te geven. Talloos waren de moeilijkheden, waarmee de stoomtram in de eerste jaren van zijn bestaan te kampen had, niet alleen op het technische maar ook op het bestuurlijke vlak, maar omdat zich dit buiten Haarlem afspeelde zal het hier onbesproken blijven. Slechts zij vermeld dat in 1884 door de directeur een poging werd ondernomen de lijn naar het Haarlemse station door te trekken. De route die men zich gedacht had, liep vanaf de Blauwe Brug via Zuiderhout (tegenwoordige Churchill-laan), Kleine Houtweg, Baan, Plein, Geldeloze Pad, Wilhelminastraat en Zijlsingel naar het station. Wegens de slechte financiële toe-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 112