121 Opening van de lijnen Haarlem-Zandvoort en Haarlem-Bloemendaal Terug nu naar 1899, toen in Haarlem wederom van een primeur sprake was. In 1974 was het precies driekwart eeuw geleden, dat de Bloemenstad de sensatie beleefde van de eerste elektrische tram in Nederland binnen haar veste te zien verschijnen. Op 1 juli 1899 wordt de lijn Haarlem-Zandvoort officieel geopend, op 27 juli d.a.v. de opening van de Ceintuurbaan (zie blz. 124 voor de route) en op 5 oktober van het volgende jaar de lijn naar Bloemendaal via het Kleverpark. Voor genoemde lijnen hadden de heren Van der Arend en Van der Steur een concessie verkregen, die zij inbrachten in de in juni 1898 opgerichte Eerste Nederlandsche Electrische Trammaatschappij. Wat de redenen geweest zijn waarom de gemeente de NZH een tiental jaren later zoveel moeilijkbeden in de weg heeft gelegd, zal wel altijd onop gelost blijven, feit is het dat de ENET voetstoots aan de slag kon gaan met het leggen van rails en het spannen van bovenleiding, zodat op de reeds genoemde data de exploitatie van de lijnen kon beginnen. De ENET was gevestigd aan de - toen nog Heemsteedse - Leid- sevaart op precies dezelfde plaats waar zich thans hoofdkantoor, werkplaats en garage van de huidige NZHVM bevinden. Zo ver wonderlijk is dit nu ook weer niet, indien men weet dat de ENET via ESM en NZHTM opging in NZHVM. De eerste dienstregeling, die gratis verkrijgbaar was, lichtte de reiziger niet alleen uitvoerig in over vertrek- en aankomsttijden en tarieven, maar vermeldde ook talrijke bijzonderheden het be drijf betreffende. Zo kwam men aan de weet uit welke rijtuigen het rollend materieel bestond, hoe de stroomopwekking tot stand kwam en nog tal van andere wetenswaardigheden. De kosten van het boekje werden naar het zich liet aanzien volledig door de advertenties gedekt. Vele opwekkingen werden gedaan tot het drinken van dit of het kopen van dat. Kenmerkend voor de tijd was een geheel in het Frans opgestelde advertentie van een heden ten dage nog zeer bekende Haarlemse wijnkoperij, die voordelige aanbiedingen in Franse wijnen had. Supermarkten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 123