122 van tegenwoordig zouden het van de daken schreeuwen, indien zij dergelijke aanbiedingen konden doen! Het begin- tevens eindpunt van de lijn naar Zandvoort was ge legen aan het Heerenhek, de huidige Tempeliersstraat. Verplaat sen wij ons een ogenblik in gedachten naar de zomer van 1899, korte tijd na die gedenkwaardige dag van de le juli. Bij het Heerenhek staat een gevarieerd gezelschap, dames met rokken tot over de enkels, met hoeden die op bloementuiltjes lijken en heren met bolhoeden en pandjesjassen, om zich met het nieuwe vervoermiddel richting Zandvoort te laten rijden. De wagen voerder en zijn conducteur - beiden in keurig uniform met witte slobkousen - zijn doende met de tram: een van de grote motor wagens, speciaal aangeschaft voor de dienst Haarlem-Zandvoort, die blinkt van nieuwheid en nog naar de verf ruikt. Beijnes op het Stationsplein in Haarlem heeft er voor de ENET acht ge bouwd voor de totaalprijs van 84.080,-, dat is per wagen 10.510,-. Een van de heren offreert de wagenvoerder en de conducteur een sigaar, waarvan hij er zojuist bij Van der Pigge in de Grote Houtstraat voor een dubbeltje een tiental had ge kocht. Hij is er nu van verzekerd dat de conducteur op de door hem gewenste plaats - vaste halteplaatsen bestaan nog niet - zal stoppen. Vanwege het mooie weer neemt de meerderheid van het gezel schap plaats in een van de twee open wagens om zo nog meer te kunnen genieten van de rit door het fraaie duinlandschap. Het groepje wachtenden was niet het enige dat in 1899 van de nieuwe elektrische tram gebruik maakte. Het eerste exploitatie jaar - van 3 juli tot en met 31 december - profiteerden 196.366 reizigers van de verbinding, bovendien waren 585.590 kg goede ren vervoerd. Dit gaf volgens het jaarverslag een totale opbrengst van 34.892,41 Vi een bedrag waaruit af te leiden valt dat de ENET wel zeer op de kleintjes paste. Waren het wel „kleintjes"? De halve cent van vroeger is wellicht ongeveer het kwartje van tegen woordig. Laatstgenoemd geldstuk moest rond de eeuwwisseling aan de conducteur worden overhandigd in ruil waarvoor de reiziger een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 124