127 onderspit dolf, was die naar Beverwijk en Alkmaar. Op 8 april 1924 bliezen de locomotieven de laatste stoom uit en was de stoomtram op de Rijksstraatweg verleden tijd geworden. Het oostelijke gedeelte van de Ceintuurbaan werd, zoals reeds vermeld, op 1 januari 1929 opgeheven met gelijktijdige indienst- stelling van een lijn van het station naar het viaduct bij de Leidsevaart. In de loop van het jaar werd toen de lijn Schoten- Heemstede in het centrum van Haarlem zodanig gewijzigd, dat in noordelijke richting via de Jansstraat en Jansweg werd gereden in plaats van via de Smedestraat en Kruisweg. Overstap van tram- op buslijnen In 1930 begon ir. W. J. Burgersdijk, die reeds van 1909 het bestuur - men sprak toen niet van directie - voerde over de NZH, onderhandelingen met de gemeente Haarlem over wijzi gingen in het stedelijke tramnet. Dit kwam neer op doortrekking in noordelijke richting van de lijn Heemstede-Haarlem/Noord (Soendaplein) - Schoten was intussen tot Haarlem gaan behoren - en vervanging van de tramlijnen naar Overveen en Bloemendaal en de lijn Station-Leidsevaart door autobuslijnen. Overigens was het Heemstede dat de eerste NZH-bus in deze omgeving op haar grondgebied zou zien verschijnen. Op 15 juni 1932 werd de lokale buslijn van Leidsevaart naar de Javalaan in exploitatie genomen. Van de doortrekking van de lijn Heemstede-Haarlem/Noord is nimmer iets gekomen, de verbus- sing van de tramlijnen naar Bloemendaal en Overveen kreeg echter in 1933 en 1934 haar beslag. Inmiddels bestond er sinds 31 december 1932 weer een ononder broken verbinding tussen Leiden en Haarlem door de elektrifi catie van de tramlijn Oegstgeest-Heemstede. Reizigers behoefden in Heemstede niet meer over te stappen om het centrum en het station van Haarlem te bereiken. De busverbinding Leidsevaart-Javalaan was echter niet de eerste buslijn in deze omgeving. Op 30 juni 1914 vond de feestelijke opening plaats van de buslijn Haarlem (Houtplein)-Heemstede (Groenendaal). Vooral de openstelling van het wandelbos Groe- nendaal maakte de instelling van een verbinding tussen Haarlem

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 129