10 Het is opmerkelijk dat in vele onzer grotere en kleinere steden en ook daar buiten in den lande de tegenkanting tegen onge breidelde hoogbouw, welke maar al te vaak schaal en sfeer van waardevolle bestaande omgeving aantasten, groeiende is, in 't bijzonder ook bij jonge mensen. Deze bewustwording in ruimer kring kan - dunkt ons - niet anders dan toegejuicht worden. Gaten in onze stadsbebouwing Na de fatale brand in de Paarlaarsteeg aan de zijde van de Ko ningstraat gaat de firma Hensen - naar ons lid, architect J. van Brugge bij de rondvraag van onze Jaarvergadering vertrouwelijk mededeelde - spoedig met herbouw beginnen. Het plan daarvoor - waarvan een perspectieftekening onlangs in het Haarlems Dagblad was afgedrukt - houdt rekening met de schaal van de omgevende bebouwing. Inmiddels is met de uitvoering begonnen. Bij dezelfde rondvraag kon de heer Jongens, Hoofd afd. Monu menten van het Bedrijf van Openbare Werken mededelen dat een bouwplan is ingediend voor opvulling van de open plek - even eens door brand ontstaan - op de hoek van de Anegang en de Lange Veerstraat. Het is te hopen dat dit plan spoedig tot uitvoe ring komt. Met de bebouwing van de kaalslag tussen Gasthuisstraat en Ge dempte Voldersgracht ten zuiden van het Zuiderhofje is een goed begin gemaakt door het gereedkomen van het moderne gebouw voor de Stadsbibliotheek en Leeszaal in aansluiting op de ge restaureerde Kloveniersdoelen, waarin de muziekbibliotheek en discotheek thans gevestigd zijn. Het nieuwe gebouw, dat een verzorgd interieur heeft en volgens de nieuwste eisen is ingericht, is van bescheiden proporties, zodat het met een geheel eigen karakter toch een goed aanvaardbaar geheel met het oude ge bouw vormt. Dat de nog resterende open plek spoedig met de daar geprojec teerde woningbouw in goede harmonie met de omgeving moge worden opgevuld, is ten zeerste gewenst. De kerk van O. L. Vrouw van de Rozenkrans en H. Dominicus aan het Spaarne, over dreigende afbraak waarvan en vervanging

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 12