128 en Heemstede via de Wagen-/Herenweg bijzonder aantrekkelijk. Enige Heemsteedse ingezetenen richtten een maatschappij op om deze verbinding door middel van de toen zeer moderne autobus te bewerkstelligen. De akte van oprichting van de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van een autobusdienst Heemstede-Haar lem werd 27 april 1914 gepasseerd. Leek de onderneming, waar van de heer H. Kimman - geen onbekende in de autowereld - de directie voerde, aanvankelijk succes te hebben, de in de na zomer van dat jaar uitgebroken wereldoorlog met de plotseling geheel veranderde levensomstandigheden brachten de nieuwe maatschappij in grote moeilijkheden. Nog een jaar wist men de zaak op gang te houden, maar bij een dreigend faillissement werd de busdienst op 14 november 1915 opgeheven. Was deze eerste particuliere buslijn een fiasco, in de twintiger jaren, toen door de oorlogsomstandigheden de explosiemotor een enorme vlucht had genomen, rezen de autobusondernemingen - in de meeste gevallen eenmansbedrijfjes - als paddestoelen uit de grond. In het begin niet aan vergunningen gebonden, wierpen zij zich op die trajecten, die de meeste reizigers konden opleveren, en dat waren veelal verbindingen die reeds door een tram werden onderhouden. De Haarlemsche Brockway Bus Maatschappij, een dochter van de Nederlandsche dito, exploiteerde in de regio van 1926 af enkele autobuslijnen, waaronder tezamen met een Leidse onderneming, de lijn Haarlem-Leiden. Hier werd met een halfuurfrequentie ge reden, aldus de stoomtram zware concurrentie aandoende. Het was alweer de zeer anti-NZH gezinde gemeenteraad, waardoor de HBBM vaste voet in Haarlem kreeg. Toen aan het einde van de jaren twintig behoefte werd gevoeld verbindingen met de buitenwijken in te stellen, werd niet de NZH, maar de HBBM verkozen. Een commissie uit de gemeenteraad beval voor het exploiteren van nieuwe autobuslijnen deze onderneming aan, in plaats van de reeds lang bestaande maatschappij. Toen B en W deze aanbeveling overnamen, zat de HBBM op rozen. Een drietal lijnen nam de Brockway in exploitatie: een lijn van het bomenkwartier in Haarlem-Noord via de Santpoorterstraat, het station, Leidsebuurt, Bos-en-Vaart naar het HFC-terrein; een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 130