132 Reeds vrij spoedig na de Bevrijding - op 25 juni 1945 - reden er weer trams tussen Haarlem, Heemstede en de Bollenstreek, en met ingang van 2 juli tussen Zandvoort, Haarlem en Amsterdam, zij het alleen 's morgens en 's namiddags en natuurlijk alleen op werkdagen. Het openbare leven kwam weer behoorlijk op gang en het open baar vervoer bleef niet achter. De dienstregeling van de tram lijnen werd uitgebreid en met ingang van 1 februari 1946 ver schenen er weer bussen op de weg: de NZH-lijnen van Haarlem naar Bloemendaal en Overveen werden op 11 februari 1946 hervat. Ongeveer terzelfder tijd werden ook de Brockway bus verbindingen hersteld. Een lang bestaan zou de HBBM overigens niet meer beschoren zijn. Het ideaal dat wijlen ir. Burgersdijk voor ogen had gestaan, stond thans op het punt in vervulling te gaan. De Commissie Vergunningen Personenvervoer besliste ein de 1946 dat het openbaar vervoer in Haarlem in één hand diende te komen en wel in die van de NZH. Op 1 april 1947 werden de autobuslijnen van de Haarlemsche Brockway Bus Mij en de 16 personeelsleden door de NZH overgenomen. De maatschappij was op dat ogenblik zelf midden in een vrijwel totale reorganisatie. De NZHTM, de ENET en enige andere maatschappijen waren op 1 januari 1946 ontbonden. Alle rech ten en verplichtingen van deze vennootschappen gingen over op de Electrische Spoorweg Mij, welker naam krachtens statuten wijziging werd gewijzigd in Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Mij N.V. Een en ander vond zijn oorzaak in het feit dat men plannen had het trambedrijf te liquideren en over te gaan op autobusexploitatie. De nieuwe maatschappij nam de plannen snel in uitvoering en reeds op 1 november 1948 werd de tram Haarlem (Soendaplein)- Heemstede (Groenendaal) door een autobus vervangen. Tege lijkertijd gebruikte men de gelegenheid om het busnet beter aan de bestaande behoefte aan te passen. Er ontstonden zeven lijnen, die alle het Stationsplein aandeden, t.w.: Lijn 1 Heemstede (De Glip/Javalaan) - Haarlem (Rijksstraat- weg/Vergierdeweg) Lijn 2 Heemstede (Valkenburgerlaan) - Haarlem (Station);

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 134