140 muntende uitvoering en tenslotte de eervolle vermelding. Eén raadsmedaille, 16 prijsmedailles en 11 eervolle vermeldingen vielen aan onze 114 inzendingen ten deel, aantallen, die wel aan de lage kant waren, maar toch niet al te zeer afstaken tegen die van andere landen. Die ene raadsmedaille, die de eer van Neder land hoog hield, werd toegekend aan W. M. Logeman, instru mentmaker te Haarlem, voor zijn magneten. Wie was deze Loge man? Hij is vrijwel vergeten. Een biografie is opgesteld door J. C. Ramaer aan de hand van gegevens, vermoedelijk van Logemans jongste zoon Henry, hoogleraar te Gent, geb. 1862 en overleden in 1936 4. Het zijn gegevens, zoals deze in een familie kring circuleren, ongecontroleerd en met tal van lacunes en on juistheden: noch Logemans octrooi, noch zijn onderscheiding op de Londense tentoonstelling worden vermeld; het is onjuist, dat hij een fabriek samen met Van Wetteren heeft gehad; ook dat zijn fabriek kort voor 1863 zou zijn geliquideerd. Zijn deze gegevens afkomstig van Henry Logeman, dan moeten wij in het oog vatten, dat deze in 1862 geboren werd en dat zijn vader de instrumentmakerij al in 1860 aan Funckler had overgedragen. W. M. Logeman werd op 27 april 1821 in Amsterdam geboren. Hij was de zoon van M. Logeman, instrumentmaker aldaar. Na de lagere school heeft hij zoveel mogelijk onderwijs genomen in wis- en natuurkunde en de moderne talen 5. Omstreeks zijn 20ste jaar werd hij in de zaak van zijn vader opgenomen. In het archief van Teyler's stichting te Haarlem 6 zijn nog gegevens aanwezig van rekeningen uit 1841 en 1842 van Logeman Zoon, in strumentmakers te Amsterdam (geen adres). Teyler was dus een klant van Logeman Zoon. Het ligt voor de hand, dat de toen malige directeur van het museum van Teyler, prof. J. G. S. van Breda 7, zowel vader als zoon kende. Van Breda kon een jonge man als Logeman Jr. goed gebruiken cm hem met kennis van zaken bij te staan bij zijn proefnemingen en bij zijn voordrach ten. Zo zien wij W. M. Logeman zich begin 1843 in Haarlem vestigen. Hij werd geen beambte van Teyler; het was toen mo gelijk als instrumentmaker in het vrije beroep werkzaam te zijn. De eerste maanden woonde hij op kamers in de Smedestraat no. 17; na zijn op 16 november 1843 in Monnikendam gesloten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 142