141 huwelijk met Antje Mijnders 8 is hij naar de overkant, Smede- straat 14, verhuisd. Hij noemde zich instrumentmaker en adver teerde met brillen: „De kennis en ondervinding door hem bij de uitoefening zijner affaire te Amsterdam verkregen, stellen hem in staat, om bij de keuze derzelve met de meeste juistheid en zekerheid te werk te gaan 9. In een onderschrift beveelt Van Breda de brilleglazen nog eens extra aan. Er volgen nu vruchtbare jaren voor Logeman. Hij moge dan geen aanstelling van Teyler gehad hebben, voor deze stichting had hij toch veel te doen. Uit de nota's, die hij maandelijks bij Van Breda indiende, krijgen wij een indruk van zijn werk. Het waren reparaties en onderhoudswerkzaamheden. Natuurlijk lever de hij ook vele instrumenten, die in zijn fabriek vervaardigd waren, aan Teyler. In mei 1847 verschijnt voor het eerst een salaris op de rekening. Hij kreeg maandelijks 25,-. Dit is tot februari 1865 zo gebleven. Van Breda kreeg op 2 november 1864 tegen 1 januari 1865 eervol ontslag van Teyler. Logeman is bij diens opvolger, Van der Willigen, niet in dienst geweest. Waarom kreeg Logeman een salaris? In het archief van Teyler zijn een tweetal schriften aanwezig, beide met het opschrift: „Proefnemingen in Teyler's Laboratorium"; het ene uit 1846- 1848, het andere 1848-1854. Beide zijn vrijwel geheel van Loge- mans hand. Zij bevatten de beschrijving van natuurkundige proe ven, in het eerste schrift vindt men er wel 74. Door wie werden deze proeven opgezet? Dat staat nergens: De beschrijving is steeds in de onpersoonlijke vorm van „men". Een enkele is in het handschrift van Van Breda. In het archief van Van Breda, eveneens in Teyler 10, vindt men ook een stuk geschreven door Logeman d.d. 20-2-1845 over de werking van de batterij van Grove. Waarschijnlijk zijn dit allemaal proeven van Van Breda, waaraan Logeman medewerkte en tevens de resultaten op schrift stelde. Blijkbaar werd hij voor deze werkzaamheden gehonoreerd. Toch mag men de rol van Logeman niet geheel als die van een ondergeschikte zien. Want Van Breda en Logeman hebben samen aan de hand van deze proefnemingen tussen 1854 en 1862 enige artikelen in buitenlandse tijdschriften geschreven. Toen Van Breda in 1862 een artikel alleen onder zijn eigen naam liet ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 143