142 schijnen, was Logeman er als de kippen bij, zodat in een latere aflevering een rectificatie verscheen, dat Logeman als mede auteur vermeld had behoren te zijn In hun publikaties tracht ten Van Breda en Logeman door zelfbedachte proeven een stand punt t.o.v. toen ter discussie staande vraagstukken in te nemen 12. Daarnaast staan enkele publikaties in Nederlandse periodieken op naam van Logeman alleen 13. Ook al zijn uit hun experimen ten geen grote ontdekkingen voortgekomen, dergelijke proeven houden de geest levendig en dwingen tot nadenken. De natuur kundige afdeling van Teyler was toen nog een laboratorium, niet alleen een museum. Naast Van Breda werkte in Teyler mr. P. Elias (zie blz. 144), die tal van publikaties op zijn naam heeft staan. Toen het bij een van de proeven van Van Breda en Logeman zeer op een juiste waarneming aankwam, werd Elias er bij geroepen, zodat „Enfin après avoir répété bien des fois Pexpérience, les trois expérimentateurs se déclarèrent unaniment absolument convaincu que, dans eet appareil du moins, le magnétisme se montrait inactif sur la lumière de Pélectricité dans le vide" 14. Logeman telde dus wel degelijk als een man met een eigen oordeel mee. Behalve deze drie kwam C. van Heynsbergen, hoogleraar aan het maritieme instituut te Medemblik wel eens in Teyler te gast. Tenslotte moeten wij dr. J. T. Münnich noemen, natuurkundige te Haarlem, die de methode van mr. P. Elias om magneten te maken, met instemming van de uitvinder voor de leden van het Provinciaal Utrechts Genootschap demonstreerde. Hem prijst ook Thierens 15. Het is mij echter niet gebleken, dat hij in Teyler gewerkt heeft. De nota's van Logeman zijn alle geschreven op uitgescheurde velletjes papier. Hij had geen gedrukte nota's. De eerste gedrukte nota is uit 1860, nadat hij in 1857 een vennootschap met F. W. Funckler had aangegaan. Op geen enkel stuk, ook niet op de gedrukte nota's van Logeman Funckler, komt een adres van de fabriek voor. Daarom kan ik niet met volkomen zekerheid zeggen, waar zijn fabriek in Haarlem gevestigd was. Nu moeten wij ons een fabriek in die jaren geheel anders voorstellen dan in onze tijd; wij zouden het een werkplaats noemen. Er was zeker

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 144