143 geen stoommachine en natuurlijk ook geen motor. Blijkbaar werd de draaibank met de voet aangedreven. Maar waar was dan deze werkplaats? Vrij zeker bij Logeman thuis. Van Smedestraat 14 staat opgegeven 16, dat het een huis met een poort was. Dat betekent, dat er naast het huis nog een deur was naar een gang langs het huis, waardoor men in het achterhuis kon komen, zonder door het voorhuis, waarschijnlijk de woning, te hoeven gaan. Een perceel, dat dus zeer bruikbaar was als werkplaats. In 1849 verhuisde Logeman naar Jansstraat 65, een groot pand met vier ramen naast elkaar in de voorgevel. Het staat op de hoek van de Begijnesteeg, Er is een achterhuis en daarachter nog weer een plaats, die vanuit de Begijnesteeg te bereiken is. Een fraai pand, geschikt als woning en werkplaats. Zeker is, dat Legemans opvolgers in de zaak hier hun fabriek hadden. Het lijkt mij geen gewaagde veronderstelling, dat Logeman in dit huis ook zijn werkplaats heeft gehad. In 1847 was er in Utrecht een tentoonstelling van inlandse nijver heid en kunst, waaraan Logeman deelnam. Zijn inzending be stond o.a. uit een grote stalen hoefmagneet, kunnende 50 Neder landse ponden dragen en een kleine van 10 ponden draag kracht 17. Opmerkelijk is de inzending van een andere Haarlemse firma, Van Geuns en Comp.: Koperdraad omgeven met katoen voor grote electro-magneten, zoals gebruikt wordt door den Heer Logeman te Haarlem, voor zijn grote electro-magneet18. Magne ten waren een specialiteit van Logeman. Wij willen hier nader op ingaan. Mr. Pieter Elias (1804-1878) werd in 1838 kantonrechter in Haarlem. Hij werd daar ook lid van de gemeenteraad en lid van Provinciale Staten van Noord-Holland. Tenslotte heeft hij het gebracht tot lid van de Hoge Raad 19. Zijn talenten op een geheel ander gebied zijn gebleken, doordat hij in 1844 een uit stekende eenvoudige methode aangegeven heeft om een stalen staaf tot een sterke magneet te maken. Er waren wel al vóór 1844 methodes bekend om magneten te maken, maar daarmee kon men nooit sterke magneten maken 20. Logeman heeft zijn magneten volgens de werkwijze van mr. P. Elias vervaardigd. Waarschijnlijk heeft hij op de tentoonstelling in Utrecht (1847)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 145